BIST1.345,15%8.3298
USD8.3825%0.73
EURO10,1164%1.21
ALTIN482,07%1.17
Akit HaberGündemMAZLUMDER: Hiç kimsenin din ve vicdan özgürlüğü ihlal edilmemeli
Gündem

MAZLUMDER: Hiç kimsenin din ve vicdan özgürlüğü ihlal edilmemeli

​Tuğamiral Mehmet Sarı'nın, namaz kıldıktan takkeli görüntüleri ile ilgili açıklama yapan MAZLUMDER, hiç kimsenin din ve vicdan özgürlüğünün ihlal edilmemesi gerektiğini belirtti.

Abone OlGoogle News
08 Nisan 2021 22:22

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Tuğamiral Mehmet Sarı'nın  Tuğamiral Mehmet Sarı'nın, namaz kıldıktan sonra olduğu izlenimi veren takkeli görüntüleri medyaya servis edilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Tuğamiral de olsa hiç kimsenin din ve vicdan özgürlüğü ihlal edilmemesi gerektiği belirtilen açıklamada, "Makamı ve konumu ne olursa olsun bir insanın dini mensubiyeti, ibadetlerini nerede, hangi kıyafetle yaptığı kendi özel hayatıdır; din ve vicdan özgürlüğü kapsamındadır. Bununla birlikte, siyasi veya dini tercihlerinin etkisiyle ayrımcılık yapıp yapmadığı, kamu görevinde bulunanlar için mutlaka araştırılması ve soruşturulması gereken bir konudur. Soruşturma neticesinde suç teşkil eden veya ahlaki sorunlar içeren örneklerle karşılaşıldığında idari veya adli tedbirlere başvurulabilir, yargılama yapılabilir. Ancak böyle bir emare bulunmadığında kamu görevlileri için değerlendirme kriteri dini veya siyasi görüşler değil ehliyet ve liyakatleri olmalıdır." denildi.

Açıklamanın devamında, "MAZLUMDER olarak; Özel hayatın gizliliğini ihlal eden saldırıyı kınar, özgürlükler kapsamındaki bir fiilden dolayı hedef göstermenin kişi hakkını ihlal ettiğini hatırlatır ve bir yargı kararı olmadan suçlamanın ve ihraca kadar gidecek tedbirlerin hukuka aykırı olduğunu kamuoyunun dikkatine sunarız." ifadeleri kullanıldı. (İLKHA) 

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar