BIST1.100,16%7.6103
USD7.6144%0.69
EURO8,9642%0.12
ALTIN470,91%-0.64
Akit HaberGündemTürkiye'nin Yeni Sondaj Gemisi Hazır
Gündem

Türkiye'nin Yeni Sondaj Gemisi Hazır

Sondaj gemlilerinin üçüncüsü Akdeniz için gün sayıyor

10 Eylül 2020 15:02

Mersin'de bakıma alınan Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni, Akdeniz'e açılmak için gün sayıyor. Bakım, güncelleme ve geliştirme sürecinde sona gelinen Kanuni, kırmızı beyaza boyanarak Türk bayrağı işlendi. Sahile gelen vatandaşlar, geminin NATO Limanı'ndaki bakım ve güncelleme çalışmalarını izliyor.

Mersin’in Silifke ilçesi İncekum mevkiindeki NATO Limanı’nda bakım, güncelleme ve geliştirme süreci başlayan Türkiye’nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni,  2012 yılında Güney Kore'de Sertao ismiyle üretilen gemi, 2020 yılına kadar Brezilya'da enerji firması Petrobras tarafından kullanıldı. Türkiye'ye getirilen ve 'Kanuni' ismi verilen sondaj gemisi, 11 bin 400 metre derinliğe inebilirken, 3 bin metrede sondaj açabilme kapasitesine sahip. Kanuni, altıncı nesil ultra deniz sondaj gemisi olarak da biliniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, mart ayında yaptığı açıklamada, 35 Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı personeliyle Türkiye'ye giriş yapan Kanuni'ye koronavirüs tedbirleri çerçevesinde giriş ve çıkışın yasak olduğunu, Covid-19 önlemleriyle ilgili sürecin tamamlanmasının ardından geminin bakım, güncelleme ve geliştirme sürecinin başlayacağını açıklamıştı. Geniş bir ekiple, Kanuni'nin bakım çalışmaları sürüyor.

TÜRK BAYRAĞI İLE TAÇLANDIRILDI

Dış gövdesi kırmızı-beyaz ve Türk Bayrağına boyanan gemiye bölgede tatilini sürdüren vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor. Sahile gelen vatandaşlar, geminin bakım ve güncelleme çalışmalarını izliyor.

Yorumlar