BIST1.131,64%7.5710
USD7.5942%-0.38
EURO8,8437%-0.66
ALTIN455,46%-0.55
Akit HaberGündemBaşkan Recep Tayyip Erdoğan’dan İstanbul’da önemli açıklamalar: Türkiye'yi teknoloji üssü haline getireceğiz
Gündem

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’dan İstanbul’da önemli açıklamalar: Türkiye'yi teknoloji üssü haline getireceğiz

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da bir açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan açıklamalarında; "Birileri istemese de biz 3 kıtanın merkezi Türkiye'yi küresel bir üretim ve teknoloji merkezi haline dönüştürmeye kararlıyız." dedi.

29 Ağustos 2020 16:08

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da bir açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"Muharrem Ayı tüm Müslümanlar için, rahmet,bereket ayı olmanın yanında acının da ayıdır. Aşure günü ile mübarek Muharrem ayının tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum."

"TÜRKİYE'Yİ KÜRESEL ÜRETİM VE TEKNOLOJİ ÜSSÜ HALİNE GETİRMEYE KARARLIYIZ"

"Türk ekonomisi toparlanma sürecini başarı ile sürdürüyor. Salgın hepimiz için bazı zorlukları beraberinde getirse de iş dünyamızın önünde yeni fırsat kapılarının açılmasına da vesile oldu. İhracat odaklı çalışan şirketlerimizin yelpazesinin daha da genişlediğini görüyoruz. Birileri istemese de biz üç kıtanın merkezi Türkiye'yi küresel üretim ve teknoloji üssü haline getirmeye kararlıyız"

Esnafımızın, sanayicimizin, çiftçimizin, işçimizin yüksek faiz yükünün altında ezilmesine asla izin vermedik.

"Bugün itibarıyla organize sanayi bölgesi olmayan hiçbir ilimiz kalmadı."

Kısa süre önce teşvik sistemimizde yapısal bir reforma imza atarak ilçe bazlı bir teşvik sistemini hayata geçirdik.

TARİHİMİZDE İLK DEFA...

AR-GE harcamalarının milli gelirimizdeki payı tarihimizde ilk defa yüzde 1'in üzerine çıktı.

Organize Sanayi Bölgesi sayısını 193'ten 321'e çıkararak ülkemizin üretim kapasitesini sağlamlaştırdık. Organize Sanayi Bölgesi olmayan ilimiz kalmadı.

CUMA GÜNÜ AÇILACAK

Cuma günü İç Anadolu'nun en kritik projelerinden Ankara-Niğde projelerinden Ankara-Niğde Otoyolu'nu hizmete sunacağız. Sadece ihracatımızı artırmakla kalmadık, aynı zamanda ihracatımızın kompozisyonunu da değiştirdik. Özellikle düşük teknolojili ürün ihracatına dayalı yapıdan orta-yüksek teknolojili bir üretim yapısına geçtik. Ülkemizin dört bir yanında yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. 18 yılda elde ettiğimiz hiçbir kazanım bizlere altın tepside sunulmadı.

YATIRIMLARA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYORUZ

"Ülkemizin dört bir yanında yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bahanelere sığınmadan, zorluklara aldırmadan, büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa etmek için koşacak, koşturacak, var gücümüzle çalışacağız.Ülkemiz, milletimiz ve demokrasi için attığımız her adımı yargı yoluyla engellemek isteyen çapsız muhalefet ile mücadele ettik. Milletin emanetini, ülkenin sırtına kene gibi yapışmış azgın azınlığın ihtiraslarına kurban etmedik. 18 yıl evvel ekonomide IMF'siz adım dahi atamayan Türkiye, bugün satın alma paritesine göre dünyanın en büyük 13. ülkesidir"

"Bir dönem krizlerle siyasi istikrarsızlıklarla konuşulan bir ülkenin bugün başarılarıyla Karadeniz'de yaptığı devasa doğal gaz keşifleriyle Doğu Akdeniz'de gerçekleştirdiği sismik araştırmalarıyla gündeme gelmesi, hiç şüphesiz sabrın, gayretin ve inancın bir sonucudur.

"Tarımsal hasılada Avrupa'da lider durumdayız."

"Devlet - millet sırt sırta verdikçe inşallah ülkemizin bu başarı grafiği yükselmeye devam edecektir. Yerlileşmeyi ve kendi kendine yeter hale gelmeyi merkeze alarak, küresel rekabette bizi öne geçirecek yeni sıçrama alanları oluşturmalıyız"

Yorumlar