BIST2.795,06%1,62
USD17.9561%0.20
EURO18,3163%0.03
ALTIN1.032,21%0.90
Gündem

Hollanda ve Almanya'da büyük skandal! Kadınlar kapalı ve açık fotoğraflarını yolladılar: Rezalet ortaya çıktı

Yayınlanan bir araştırmada Almanya ve Hollanda’da İslam düşmanlığı kaldığı yerden devam ediyor… Başörtülü kadınların bu iki ülkede iş bulmaları zorlaşırken, adaylar başvurdukları iş yerine başvurularını hem başörtülü hem de açık şekilde ayrı ayrı yaptı. Başörtülü başvurulara dönüşler ciddi oranda az oldu.

Abone OlGoogle News
27 Temmuz 2022 15:26

Almanya ve Hollanda'da yapılan bir araştırma, başörtülü Müslüman kadınların iş başvurusu sonrası olumlu geri dönüş alma oranının, diğer kadınlara göre yüzde 65 daha az olduğunu ortaya koydu.

European Sociological Review dergisinde yayımlanan araştırma, Avrupa ülkelerinde başörtüsü takan Müslüman kadınlara yönelik iş gücü piyasasındaki derin ayrımcılığı gözler önüne serdi. Oxford Üniversitesi, Avrupa Göç ve Etnik İlişkiler Araştırma Merkezi ile Alman Entegrasyon ve Göç Araştırmaları Merkezi’nin yürüttüğü çalışmada kadınlar, 7 farklı meslek grubuna yönlendirildi. En az dört yıllık tecrübeye sahip kadınların öz geçmişlerine (CV) başörtülü ve başörtüsüz fotoğrafları iliştirilerek iş sahiplerine gönderildi. Seçilen kadın adayların başörtülü ve açık fotoğraflı CV'leri, iki ayrı iş ilanı olan yerlere yönlendirildi. Araştırmaya göre, ağırlıklı olarak yüz yüze temas gerektiren işlerde başörtülü kadınlara geri dönüş, diğerlerine nazaran 3 kat daha az gerçekleşti. 

GÖZ GÖRE GÖRE AYRIMCILIK

Müşteri teması yüksek meslek gruplarına yapılan iş başvurularında, Almanya'da geri dönüş yüzde 17,9 ve Hollanda'da yüzde 17,6 oldu. Müşteri teması düşük meslekler grubunda ise geri dönüşler Almanya'da yüzde 49,2; Hollanda'da yüzde 34 şeklinde gerçekleşti. Bir diğer deyişle Hollanda'da, başı açık bir kadın fotoğrafı içeren iş başvurularının neredeyse yüzde 70'i, yüksek müşteri teması gerektiren işler için olumlu geri dönüş alırken, aynı işe kapalı fotoğrafla yapılan başvurularda olumlu geri dönüş oranı yüzde 35'te kaldı. Almanya'daki saha deneyi de benzer sonuçlar ortaya koydu. Başı açık Müslüman kadınların yüzde 53'ü işverenlerden olumlu geri dönüş alırken, kapalı kadınların sadece yüzde 25'i iş yerlerinden geri dönüş alabildi. Araştırmacılar, işverenlerin erkekler tarafından giyilenler de dahil olmak üzere her türlü dini kıyafete karşı büyük ölçüde isteksizlik gösterdiğine dikkat çekti.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar