BIST2.864,25%-0,15
USD17.9469%0.00
EURO18,4132%-0.67
ALTIN1.039,38%0.65
Gündem

Yeni keşfedilen canlıya Zelenski'nin adı verildi! Sebebi açıklandı

Afrika'da keşfedilen deniz omurgasızı türü canlıya, bilim insanları tarafından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin adı verildi.

Abone OlGoogle News
22 Temmuz 2022 15:40

Polonyalı bilim insanları yeni keşfettikleri bir deniz canlısı türüne Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin adını verdi.

150 milyon yıllık fosilin, o dönemde Ekvator'dan kutuplara kadar kayalık su diplerinde bol miktarda bulunan bir tür tüylü yıldız olduğu belirtildi.

Hayvanın, deniz dibini kavramak için 10 uzun kolu ve keskin dokunaç benzeri pençeleri olduğu açıklandı.

Diğer taraftan araştırmacılar, deniz yıldızları, deniz hıyarları ve deniz kestaneleri ile yakından ilişkili olan Ausichicrinites zelenskyyi fosilinin, Afrika kıtasında keşfedilen ilk Jura tüylü yıldızı olduğunu söyledi.

 

Open Science adlı dergide yayımlanan çalışmanın baş yazarı  Profesör Mariusz Salamon, fosilin çok iyi bir şekilde korunmuş halde bulunduğu belirtti.

Salamon, "10 büyük kolu ve pençe benzeri uzantılardan oluşan bir halkası vardı. Hayvan 150 milyon yıl önce yaşadı." diyerek keşif hakkında bilgi verdi.

 

Zelenski'nin "Cesareti" ve "Yiğitliği" onuruna verilmiş

Salamon, yeni keşfedilen canlıya "Ausichicrinites zelenskyyi" dediklerini belirterek "Bu isim özgür Ukrayna'yı savunmadaki "cesareti" ve "yiğitliği" nedeniyle Ukrayna'nın altıncı ve şu anki cumhurbaşkanı Volodimir Oleksandrovych Zelenski'nin onuruna verildi” diye konuştu.

 

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar