BIST3.020,20%0,01
USD18.1012%0.23
EURO18,1739%-0.53
ALTIN1.016,26%-0.52
Gündem

Bomba anket sonuçları açıklandı! İmamoğlu’nun sıralaması herkesi güldürdü: Kimin kazandığını zaten biliyorsunuz…

Areda-Survey'in 26-30 Haziran tarihleri arasında 200 bin kişi ile yaptığı anket sonuçları açıklandı.

Abone OlGoogle News
22 Temmuz 2022 10:57

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Areda-Survey tarafından 26-30 Haziran tarihleri arasında 200 bin kişi üzerinde yapılan siyasi araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

En önemli sorun yine ekonomi, pahalılık ve işsizlik çıkarken, 'Muhalefet iktidara gelirse ülkeyi nasıl yönetir" sorusuna verilen cevap muhalefet için alarm verici nitelikte. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan açık ara önde çıkarken, muhalefetin adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu da yerinde saymaya devam ediyor.

Areda-Survey’in haziran araştırmasında da halkımız yüzde 36.5’le en önemli gündem maddesi olarak ekonomi demiş. Onu yüzde 30.8’le zamlar ve pahalılık takip ediyor. Yoksulluk ise yüzde 7.6’yla üçüncü sırada geliyor. Aslında üçü de aynı kapıya çıktığı için aslında toplamak gerekiyor. Bu durumda halkımızın yüzde 74.9’unun öncelikli gündemini ekonomi, zamlar, pahalılık ve yoksulluk oluşturuyor.

"Gençlerin en önemli sorunu"

Areda-Survey araştırmasında da ‘Gençliğin en önemli sorunu nedir?’ sorusuna yanıt aranmış. Ankete katılanların yüzde 22.3’ü işsizlik diyor. Gelecek kaygısı diyenlerin oranı ise yüzde 13.7 çıkıyor. Onu yüzde 10.6’yla eğitim ve yüzde 2.6’yla cehalet takip ediyor. Gençler kızmayın ama “Tembellik” de araştırmaya girmiş. Yüzde 3.8 tembellik derken, sosyal medya bağımlılığı yüzde 3.7’yle tırmanışa geçmiş.

"Muhalefet partileri iktidar olursa ülkeyi nasıl yönetir?"

Ankete katılanlara ‘Muhalefet partileri iktidar olursa sizce Türkiye’yi nasıl yönetir?’ diye sorulmuş. Ankete katılanların yüzde 47’si daha iyi yönetir diyor. Ama yüzde 53’ü hükümetten daha kötü yönetir görüşünde. Ekonomide ciddi sorunlar var ama buna rağmen halkımızın çoğunluğu muhalefet gelirse daha iyi yönetir demiyor…

"'Türkiye’de gelecek vizyonu bakımından yaşayan en başarılı lider kim?’ sorusuna da yanıt aranmış…"

 Ankete katılanların yüzde 49.9’u Erdoğan diyor. Bakın Erdoğan’ın gelecek vizyonunun yüzde 49.9 çıktığı araştırmada Kılıçdaroğlu kaç çıkıyor? Yüzde 8.6. Mansur Yavaş’ın gelecek vizyonu adına ankette yüzde 15.1’le ikinci sırada çıkıyor. Meral Akşener, yüzde 5.9’la gelecek vizyonunda 6’ncı sırada yer alırken, Selahattin Demirtaş yüzde 5.8’le bir üst sırada yer alıyor.

"Cumhurbaşkanlığı seçimi"

Areda-Survey ankete katılanlara ‘Bu pazar cumhurbaşkanlığı seçimi olsa hangi adaya oy verirsiniz?’ diye sormuş. Ankete katılanların yüzde 46.3’ü Erdoğan diyor. Erdoğan yüzde 49.2’yle yine en çok oyu kadınlardan alıyor. Erdoğan’ı yüzde 25.2’yle Mansur Yavaş takip ediyor. CHP lideri yüzde 12’yle üçüncü sırada gelirken onu yüzde 6.7’yle Selahattin Demirtaş takip ediyor. Ekrem İmamoğlu ise düzenli olarak gerileyişini sürdürüyor. İmamoğlu yüzde 5.4’le beşinci sırada geliyor. Son dönemlerde ismi tekrar cumhurbaşkanı adaylığı için geçen Meral Akşener ise yüzde 2.6’yla 6’ncı sırada geliyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar