Gündem

50 yıl sonra Artvin baraj gölünde ilk kez görüldü

Ankaralı emekli emniyet müdürü Sıtkı Temel, Artvin'de 50 yıldır görülmeyen Karaca'yı baraj gölünde görüntüledi.

Ankara’da bir özel hastanede güvenlik müdürü olarak çalışan, emekli emniyet müdürü, evli ve 2 çocuk babası Sıtkı Temel, boş zamanlarında doğa fotoğrafçılığı yapıyor. Hafta sonları fotoğraf makinesini alarak, doğaya çıkan Temel, geçen hafta, Artvin’in Borçka ilçesine gitti. Temel, Karşıköy mevkisindeki Muratlı Barajı’nda yüzen karaca ile aynı bölgede yamaçtan tırmanışı sırasında düşen başka karacayı görüntüledi.

Binlerce fotoğraf ve videodan oluşan arşive sahip Sıtkı Temel, 5 yıldır doğa fotoğrafçılığı yaptığını söyledi. Karşıköy’de, baraj gölünde yüzen karacayı görünce çok heyecanlandığını anlatan Temel, “Anı yakalamak, benim için çok önemli. Güzel bir manzara fotoğrafı çekerkenbarajda yüzen karacayı gördüm. Çok güzel bir andı. Hemen bu anları kayda aldım. Ayaklarıyla kulaç atıyordu. Köylülere gösterdim çektiğim görüntüleri, çok şaşırdılar. Bu karacanın neslinin tükenmekte olduğunu ve 50 yıldır böyle karaca görmediklerini söylediler. Birkaç kilometre sonra kayalıkları tırmanmaya çalışan başka bir karaca daha gördüm. Onu da ürkütmeden çekmek istedim; ancak tırmanamadı ve yola doğru düştü sonra hızla uzaklaştı” diye konuştu.

Sıtkı Temel, 53 yıl polislik yaptığını; ancak doğa fotoğrafçılığının hep içinde olduğunu belirterek, “Emekli olduktan sonra bu işe daha fazla vakit ayırmaya başladım. Doğa hayranı bir insanım. Binlerce fotoğraf ve videodan oluşan arşivim var. Özellikle kuş türlerini görüntülüyorum. Binlerce kuş fotoğrafım var. Doğada yaprağın dahi çürümesini istemem. Dolayısıyla bu hayvanlara da sahip çıkmak lazım, ürkütmemek lazım. Hele avcılık konusuna son derece karşıyım” dedi.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close