GündemÜst Manşet

Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan kimdir?

ABD'nin üzerine para ödülü koyduğu Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan kimdir?

Murat Karayılan

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “en çok aranan teröristler” listesinde kırmızı bültenle aranıyor. 1954 yılında Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde doğdu. 1979’da PKK’ya katıldı. Suriye’ye kaçtıktan sonra, 1999’da PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yakalanmasın ardından örgütün başına geçti. Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK) Yürütme Kurulu Başkanlığı da yaptı. 2013 yılında PKK’nın silahlı kanadı olan Halk Savunma Güçleri’nin (HPG) başına geçti.

Cemil Bayık

1955 yılında Elazığ’ın Keban ilçesinde doğdu. PKK’nın 18 kurucusundan biri olduktan sonra 12 EyIüI 1980 askeri darbesi sonrası yurt dışına kaçtı. Örgütün Suriye, Lübnan ve Kuzey Irak’taki kampları iIe Avrupa büro sorumluluğunu yaptı. Sonra PKK Başkanlık Konseyi üyeliğine seçildi. Hep PKK’nın iki numaralı ismi olarak anıldı. Murat Karayılan’ın ardından 10 Temmuz 2013’te PKK’nın başına geçen Cemil Bayık, “Cuma” kod adı ile biliniyor.

Duran Kalkan

14 Ağustos 1952 tarihinde Adana’nın Tufanbeyli ilçesinde doğdu. PKK’nın lider kadrosunda yer aldı. 1980-1990 yılları arasında Almanya’da örgütün mali sorumlusu olarak çalıştı. 1988’de Düsseldorf kentinde tutuklanarak yargılandı. 1993’de Kuzey Irak’a geçerek Kürdistan Halk Kurtuluş Ordusu komutanlığı ve PKK Yürütme Konseyi üyeliği görevlerini üstlendi. Daha sonra KCK Yürütme Kurulu üyesi oldu. Duran Kalkan da 28 Ekim 2015’te İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan “en çok aranan teröristler listesinde” kırmızı bültenle aranıyor.

Mardin 1. Sulh Ceza Hakimliği 2016 yılında Murat Karayılan ve Duran Kalkan hakkında, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürme ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer biyolojik kimyasal silah kullanarak öldürme” suçlarından yakalama emri çıkarmıştı.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close