2.ManşetGündem

Sahtekarlar! Polis ve askerleri bile inandırdılar

Esenyurt'ta lüks rezidansa baskın! Bazı polis ve askerler, üye oldukları ve silah alım satımı yapılan sitede sahte polis ve askerler tarafından dolandırıldı. Silah almak için gerçek sandıkları sahte meslektaşlarına para gönderen 15’e yakın polis ve asker, 200 bin Liraya yakın dolandırıldı. Dolandırıcı çete operasyonla yakalandı.

İnternet üzerinden ikinci el satılık eşya ilanı veren bir dolandırıcılık çetesinin ağına uzman çavuş ve polisler de takıldı. İnternette satılık tabanca ilanı gören 1 uzman çavuş ve 4 polis, ilandaki telefon numarasını aradı.

Piyasanın altında fiyat veren dolandırıcılar, Whatsapp üzerinden yapılan görüntülü görüşmeler sırasında kendilerini de uzman çavuş ve polis olarak tanıttı.

Gerçek uzman çavuş ve polislerin güvenini kazanan dolandırıcılar, hesaplarına para yatırttırdı. Tabancanın adreslerine gelmemesi üzerine dolandırıldıklarını anlayan asker ve polisler şikayette bulundu.

Şikayet üzerine İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Siber polisi, kimliklerini belirlediği dolandırıcıların polis ve uzman çavuşların dışında 15 kişiyi de cep telefonu satacakları vaadiyle toplam 200 bin lira dolandırdıklarını tespit etti.

Çalışmaların ardından düzenlenen operasyonda çete lideri Emre K., Esenyurt’ta lüks bir rezidansta yakalandı. Ayrıca Erkan K., Nurşan A. ve 1 başka şüpheli daha gözaltına alındı.

42 dosyadan arandığı belirlenen Emre K.’nın adresinde yapılan aramalarda sahte polis ve uzman çavuş kimlikleri bulundu. Bilgisayar incelemelerinde de çok sayıda sahte kimlik kaydı ortaya çıkarıldı. Emniyetteki işlemler tamamlanan 4 şüpheliden Emre K. ile Nurşan A. tutuklandı. Diğer 2 zanlı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close