BIST1.995,38%13.4098
USD13.4114%0.43
EURO15,2024%0.46
ALTIN790,71%0.09
Ekonomi

“Asgari ücretin ne kadar olacağı bilgisi sızdı” iddiası! Bakın masadaki rakam ne?

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği 2022 yılının asgari ücretinin ne kadar olacağının sızdırıldığı ve hükümetin teklifinin belli olduğu ileri sürüldü.

Abone OlGoogle News
28 Kasım 2021 16:51

7 milyondan fazla çalışanın gözü kulağı 1 Aralık Çarşamba günü Ankara'da yapılacak olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında olacak. Toplantı öncesi hükümetin asgari ücret teklifinin sızdığı iddia edildi. Söz konusu iddia sonrası ise hükümetin kaç lira teklif edeceği, işçi sendikalarının ne kadar istediği yönündeki sorular da merak edilir oldu. İşte tüm ayrıntılar...

Asgari ücrette kritik viraja girildi. Milyonlarca asgari ücretlinin gözü kulağı çarşamba günü yapılacak asgari ücret toplantısında olacak. Asgari ücret komisyonu ilk toplantısını 1 Aralık'ta yapacak. Dövizdeki dalgalanma, yaşanan fiyat artışları beklentileri yükseltti.

Bakanlık yol haritasını belirledi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 1 Aralık'ta başlayacak görüşmelerde yol haritasını belirledi. Bakan Bilgin "Amacımız Aralık ayının ilk iki haftasında görüşmeleri sonlandırmak" dedi. Bakan Bilgin asgari ücrette desteğin doğrudan işçiye verileceğini ve gelir vergisiyle ilgili alternatif çalışmalar yapıldığını da söyledi.

“Asgari ücret teklifi sızdı” iddiası

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı anket çalışması yaptı. Ankette işçi ve işveren tarafının nabzı tutuldu. Hazırlanan rapor AK Parti'nin yetkili kurulları ile hükümette de masaya yatırıldı. Tüm bunların ardından iktidarın asgari ücret teklifi elli oldu. Hükümetin asgari ücret teklifi kulislere sızdı. Asgari ücret mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

İşte hükümetin vereceği rakam

Asgari ücret mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Hükümet kanadında enflasyon artı 8-10 puan tartışılırken, asgari ücretin 3 bin 600 lira civarında olacağı öne sürülüyor.

Sendikalar ne kadar istiyor?

DİSK, 2022 yılı asgari ücret önerisini net 5 Bin 200 TL olarak açıkladı. HAK İŞ Başkanı Mahmut Arslan asgari ücret 4 kişilik aile için belirlenmeli açıklamasını yaptı. Sendikalar asgari ücretin belirlenmesindeki kriterlerin de değişmesi gerektiği görüşünde. Görüşmelerde işvereni temsilen masada TİSK de yer alacak. TİSK'e göre asgari ücret belirlenirken tüm dengeler gözetilmeli.

Asgari ücreti kimler belirleyecek

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden 5'er üyenin olduğu komisyon, aralık ayı sonuna kadar yapacağı dört toplantıyla yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleyecek.

Asgari ücret mevcutta brüt 4 bin 203 lira 56 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar