BIST1.879,15%13.5482
USD13.4599%1.60
EURO15,2818%1.99
ALTIN768,15%0.89
Akit HaberDünyaBatı Şeria'da Siyonistlere karşı yeni direniş başlıyor: Müslümanlar silahlanıyor
Dünya

Batı Şeria'da Siyonistlere karşı yeni direniş başlıyor: Müslümanlar silahlanıyor

Uzun yıllar yaşanan çatışmasız sürecin ardından, Batı Şeria'da İsrail güçlerine karşı silahlı mücadelenin tekrar organize olmaya başladığı bildiriliyor...

Abone OlGoogle News
25 Kasım 2021 16:49

Uzun yıllar yaşanan çatışmasız sürecin ardından, Batı Şeria'da İsrail güçlerine karşı silahlı mücadelenin tekrar organize olmaya başladığı bildiriliyor.

The New Arab'ın Batı Şeria muhabiri Kassam Muaddi tarafından kaleme alınan değerlendirmede, son yıllarda bölged taban kazanan silahlı direniş eğilimi ele alındı.

Özellikle Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin yerleşimi ve çevresi, silahlı faaliyetlerin merkezi haline gelmiş durumda. Söz konusu silahlı faaliyetler, Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) ve İslami Cihad'ın bölgedeki hücre yapılanmaları ile de güç kazanıyor. Faaliyetlerin Ağustos ayından bu yana arttığı dikkat çekiyor.

Ağustos ayında Cenin'de Filistinli silahlı grupların yaptığı geçit töreni ve verdikleri görüntüler bu paralelde dikkat çekici bulunuyor.

Silahlı grupların boy göstermesinin, İsrail'in yanı sıra Mahmud Abbas yönetimine de endişe verdiği aktarılıyor. Son dönemde, özellikle seçimleri askıya almasının ve bölgedeki baskıyı artırmasından sonra, Abbas'a yönelik destek ciddi şekilde azalmıştı.

Bölgede grupların faaliyetleriyle beraber, İsrail'in baskınları ve silahlı saldırılar da artış gösterdi. Çatışmalar, Cenin çevresindeki Tubas ve Nablus gibi yerleşimlerde de sıklaşıyor.

Bölge halkı, zorlaşan ekonomik koşullar, işsizlik ve umutsuzluk da silahlı gruplara olan teveccühü artırıyor. İsrail'in artan saldırgan tavrı, silahlı gruplara taban kazandırıyor. Eylül aynı başındaki Gilboa hapishane firarının da Batı Şeria'daki halkın siyasilere olan sempatisinin sıfıra ulaşmasına ve silahlı sürece yakınlık göstermesine yol açtığı aktarılıyor.

Filistinli liderlerin İsrail ile yaptığı anlaşmalar ekseninde, 2005 yılında İkinci İntifada'nın sona ermesiyle Batı Şeria'da silahlı faaliyetler neredeyse tamamen sona ermişti.

Ancak silahlı grupların yeniden etkinlik kazanması, Batı Şeria'da da dengelerin ilerleyen yıllarda daha farklı seyredebileceği şeklinde yorumlanıyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar