BIST1.409,56%9.2945
USD9.2595%0.79
EURO10,7585%0.85
ALTIN526,39%-0.72
Akit HaberDünyaTTP: Pakistan şeriat uygulayana kadar savaşacağız
Dünya

TTP: Pakistan şeriat uygulayana kadar savaşacağız

Pakistan Talibanı (TTP), gündemdeki 'Pakistan devletiyle uzlaşı ve af' iddialarına dair bir açıklama yayınladı... İşte o bildiri...

Abone OlGoogle News
18 Eylül 2021 15:13

Pakistan Talibanı (TTP), gündemdeki 'Pakistan devletiyle uzlaşı ve af' iddialarına dair bir açıklama yayınladı.

TTP Sözcüsü Muhammed Horasani tarafından sosyal medya üzerinden servis edilen açıklamada, söz konusu iddialar yalanlandı.

Pakistan Dışişleri Bakanı tarafından yapılan ve TTP üyelerinin ""şartlı olarak affedilebileceğinin" ifade edildiği açıklamaya karşı yayınlanan mesajdan öne çıkanlar şu şekilde:

"GAYEMİZ İSLAMİ SİSTEM"

- TTP açıklamasında "Seküler demokratik liderlere ve askeri liderliğe bir mesaj göndermek istiyoruz. O da şudur ki bizim mücadelemizin gayesi Pakistan'da İslami sistemin tatbik edilmesidir. Atalarımız bunun için kurban vermiş ve 600 bin insan bunun için canlarını feda etmiştir." ifadeleri yer aldı.

- TTP, gündemdeki af iddialarını da sert bir dille yalanladı. "Af, hatalar için talep edilir. Bizlerse mücadelemizle gurur duyuyoruz ve asla düşmanlarımızdan özür dilemedik. Biz şeriat sınırları içerisinde yaşıyoruz ve peygamberimizin sünnetini takip ediyoruz." sözlerine yer verilen açıklamada, TTP'nin sadece "Pakistan'da şeriat tatbik edilirse" devletle uzlaşabileceği kaydedildi.

"SİLAH BIRAKMAYACAĞIZ"

Grup, "İslam dışı birçok yasanın uygulamada olduğunu" ifade ederken, Pakistan devletinin otoritesini tanımayacaklarını vurgulayıp, silah bırakmayacaklarını söyledi.

- Anlamlı bir diyalog sürecine inandıklarını kaydeden TTP,  bunun da "sadece şeriatın tatbik edilmesi ile" mümkün olabileceğini vurguladı. TTP, Pakistan devletinin mevcut politikası devam ettiği takdirde "cihatlarının devam edeceğini" dile getirdi.

PAKİSTAN'DA ARTAN TTP SALDIRILARI

Son dönemde Pakistan güvenlik güçlerine yönelik saldırılarını artıran TTP, Ağustos ayında ordu güçlerine yönelik düzenlenen 32 saldırının, Eylül ayı içerisindeyse 24 saldırının sorumluluğunu üstlendi. Bu saldırılarda Pakistan güvenlik güçlerinden çok sayıda ölen ve yaralananın olduğu bildiriliyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar