BIST1.419,43%8.6611
USD8.641%1.26
EURO10,1264%0.65
ALTIN488,03%1.56
Akit HaberDünyaABD işgaline yardımcı olan Afganlar şimdi ne yapıyor?
Dünya

ABD işgaline yardımcı olan Afganlar şimdi ne yapıyor?

ABD yönetimi, işgal sürecinde kendisi için çalışan Afganların tahliye edilmesi çalışmalarının kapsamını genişlettiğini açıkladı.

Abone OlGoogle News
03 Ağustos 2021 23:43

ABD yönetimi, işgal sürecinde kendisi için çalışan Afganların tahliye edilmesi çalışmalarının kapsamını genişlettiğini açıkladı.

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ABD’den sığınmacı statüsü alabilecek Afganların sayısının arttırılacağı, bunlara Amerikan haber kuruluşlarının mevcut ve eski çalışanları, Amerikan yardım ve kalkınma kuruluşlarının ve ABD’den kaynak alan diğer yardım kuruluşlarının çalışanlarının dahil olduğu kaydedildi. Amerikan devlet çalışanı ve NATO askeri misyonunun mevcut ve eski çalışanları da kriterlere uymasalar da program kapsamına alındı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada binlerce Afgan ve birinci dereceden ailelerinin mülteci olarak ABD’de kalıcı ikamet etme hakkına sahip olacakları belirtildi

Bugün kameraların karşısına geçerek konuya ilişkin açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 2001 yılından bu yana yaklaşık 73 bin kişinin bu yolla mülteci olarak Amerika'ya geldiğini, sadece geçen yıl 8 bin Afgan'ın kabul edildiğini, Senato'nun şimdi 8 bin kişiye daha bu hakkı tanıyacak yolu açtığını söyledi.

Blinken "2001 yılından bu yana, bu çalışanlara karşı özel bir sorumluluğumuz var. Onlar bizlerin yanında durdu, biz de onların yanında duracağız. Bu kişilerin ailelerine ve kendilerine özel bir vize sağlayacağız" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı program kapsamında bu sabah da bir grup Afganın ABD'ye getirildiğini söyledi. Blinken, şu ana kadar ABD'ye gelen kişi sayısının geçen haftayla birlikte 400 kişi kadar olduğunu ifade etti.

Blinken, bu kişilerin yasal işlemleri sürecinde üçüncü bir ülkede misafir edilmeleri konusundaysa herhangi bir detay paylaşmadı.

ABD Mülteci Kabul programı kapsamında oluşturulan ‘‘Öncelik 2’’ kategorisi, ABD ile işbirliği nedeniyle hayatları tehlike altında olabilecek ancak ABD hükümetiyle doğrudan çalışmadıkları ya da ABD devleti tarafından verilen görevlerinin kısa süreli olması gibi nedenlerle Özel Göçmen Vizesi alması uygun olmayan Afganlar’ı ve birinci dereceden ailelerini kapsıyor.

‘‘Katogori 2’’ye dahil olmak için Afganlar’ın bir ABD devlet kurumu ya da merkezi ABD’de bulunan bir medya veya sivil toplum kuruluşunun en kıdemli sivil ABD vatandaşı çalışanı tarafından aday gösterilmesi gerekiyor.

Afgan Özel Göçmen Vizesi başvurusu sahiplerinden oluşan ilk grup Cuma günü ABD’ye varmıştı. Çoğu tercüman olan bu kişiler tahliye öncesinde sicil kontrollerinden geçirilmişti.

Aynı vizeye sahip olan ancak henüz sicil kontrolleri tamamlanmayan diğer 4 bin kişinin ise ABD’nin Afganistan’dan çekilmesi öncesinde üçüncü ülkelere yerleştirilmesi bekleniyor. Yaklaşık 20 bin Afgan, Özel Göçmen Vizesi kapsamına girmek için çabalıyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar