BIST1.402,35%8.6501
USD8.6423%-0.12
EURO10,3176%-0.18
ALTIN495,67%0.18
Akit HaberDünyaTürkiye ve Rusya'dan kritik adım!
Dünya

Türkiye ve Rusya'dan kritik adım!

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Suriye ve Libya'daki son durumu görüştü.

Abone OlGoogle News
08 Haziran 2021 15:14

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov ve Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal, Moskova'da bir araya gelerek Suriye ve Libya'daki durumu etraflıca ele aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre dün bir araya gelen Bogdanov ve Önal, Suriye'deki durumu konuştukları bölümde bu ülkenin egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne bağlılıklarını teyit etti.

Taraflar, Suriye'de ateşkesin sağlanmasına ve ülke topraklarındaki uluslararası teröristlerle kökü kazınana kadar mücadele edilmesine yönelik Rus-Türk mutabakatlarının gidişatından memnuniyet duyduklarını belirtti.

Astana formatındaki uluslararası Suriye görüşmelerinin 16.'sına yönelik hazırlıkları ele alan Bogdanov ve Önal, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına uygun olarak Cenevre'de yürütülen Anayasa Komitesi çalışmaları da dahil Suriyeli taraflar arasındaki siyasi sürecin aktif hale getirilmesine katkı sunmanın yollarıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

'Libya'daki siyasi, askeri ve ekonomik düzlemlerde kaydedilen ilerlemeye dikkat çekildi'

Bogdanov ve Önal, BM Libya Özel Temsilcisi Kubis'le görüştü

Bogdanov ve Önal, Libya'da çözüm konularını Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis'le de ele aldı.

Bogdanov, Önal ve Kubis, 24 Aralık'ta yapılması planlanan genel seçimlerin düzenlenmesinin sağlanması amacıyla BM himayesindeki uluslararası çabaların konsolide edilmesi gerektiğini vurguladı.

Gündem Özeti
Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar