BIST1.391,06%8.7573
USD8.7352%0.16
EURO10,3733%-0.25
ALTIN495,67%-0.30
Akit HaberDünyaYıllarca Filistinlileri katleden Netanyahu çöküyor!
Dünya

Yıllarca Filistinlileri katleden Netanyahu çöküyor!

Arka arkaya 12 yıldır terör ülkesi İsrail’in başında bulunan Netanyahu, yeni koalisyon hükümetinin demokrasi tarihinin “en büyük seçim sahtekarlığı”nın sonucu olduğunu iddia etti.

Abone OlGoogle News
07 Haziran 2021 21:48

İsrail'de muhaliflerin oluşturduğu koalisyon nedeniyle 12 yıllık iktidarını kaybetmek üzere olan Başbakan Binyamin Netanyahu, yeni koalisyon hükümetinin demokrasi tarihinin "en büyük seçim sahtekarlığının" sonucu olduğunu iddia etti.

Netanyahu'nun iddialarına yanıt veren ve yeni koalisyonda başbakan olması öngörülen Naftali Bennett, Netanyahu'ya geride bir enkaz bırakmaması uyarısında bulunarak, "Başında sen olmasan bile insanların hükümet kurmasına izin verilir." diye konuştu.

Başbakan Netanyahu'nun değerlendirmesi, İsrail İç Güvenlik (Shin Bet) Şefinin ülkede yaşanabilecek " şiddet" olasılığı konusunda kamuoyunu uyarmasının ardından geldi.

Netanyahu, aşırı sağcı Likud Partisi milletvekillerine hitap ettiği sırada, "Bana göre ülke tarihinin ya da herhangi bir demokrasi tarihinin en büyük seçim sahtekarlığına tanık oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Suçlamalarının merkezine solcu, merkezci ve Arap partilerle koalisyon kurmama sözü veren Bennett'i oturtan Netanyahu, ancak Bennett'in seçim kampanyası sırasında verdiği sözü tutmadığını söyledi.

Yeni hükümetin Parlamentodan güvenoyu alması için şu ana kadar herhangi bir tarih belirlenmedi.

Bennett televizyonda yaptığı konuşmada, Netanyahu'ya yakınlığıyla bilinen Meclis başkanı Yariv Levin'i zaman kazanmaya çalışmaması konusunda uyardı ve oylamanın çarşamba günü yapılması gerektiğini hatırlattı. Levin'den herhangi bir cevap gelmedi.

2009'dan bu yana başbakanlık yapan Netanyahu'ya artık bırakması çağrısında bulunan Bennett, "Bırak artık, Ülkenin ilerlemesine izin ver. Hepimiz, tüm ulus olarak, seni görevin sırasında yaptığın iyiliklerle hatırlamak istiyoruz. Sayın Netanyahu, arkanda yakılıp yıkılmış bir enkaz bırakma" diye konuştu.

Başı yolsuzluk davalarıyla belada olan ve görevi bırakmaya yanaşmayan Netanyahu, "Biz, arkadaşlarım ve ben Likud'da, bu tehlikeli sahtekarlık ve teslimiyet hükümetinin kurulmasına şiddetle karşı çıkacağız. Ve Tanrı korusun, eğer olur da kurulursa onu çok çabuk indireceğiz." ifadelerini kullandı.

Aşırı sağcı Yamina Partisine liderlik eden ve işgal altındaki Batı Şeria’nın bazı bölgelerinin ilhak edilmesini savunan Bennett, Netanyahu’nun koalisyonu "aşırı solcu" olarak tanımlamasının ise "başka bir yalan" olduğunu söyledi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar