BIST1.483,02%7.1728
USD7.1708%0.07
EURO8,7355%0.16
ALTIN415,82%0.04
Akit HaberDünyaHedefleri Türk Boğazları! Onlarca savaş helikopteri sınırımıza yerleştirildi
Dünya

Hedefleri Türk Boğazları! Onlarca savaş helikopteri sınırımıza yerleştirildi

Onca kışkırtmaya ve düşmanca tavırlara rağmen Türkiye’nin dostane ilişkilerde ısrar ettiği Yunanistan, ortak tatbikatlar düzenlediği ABD’ye ait 30 adet "Black Hawk" tipi saldırı helikopterleri Dedeağaç’a yerleştirdi.

Abone OlGoogle News
28 Ocak 2021 19:00

Geçtiğimiz sene Yunanistan, ülkenin kuzeyinde bulunan stratejik Dedeağaç limanına ABD'nin üs açması kararını vermişti. Bugün gelen yeni habere göre; ABD'nin Yunanistan ile yapılan ortak tatbikatının ardından, 30 adet "Black Hawk" tipi saldırı helikopterlerinin Dedeağaç'taki Dimokritos Havalimanı'nı merkez üs olarak kullanacağı açıklandı.

Yunanistan 61'inci istikşafi görüşmeleri ile Türkiye ile ilişkileri sıcak tutmak için uğraşırken, diğer yandan ABD ile ortak askeri tatbikatlara hız verdi. Yunanistan'ın ABD ile ortak tatbikat sonrası, Amerikan silahlı kuvvetlerine Trakya bölgesine askeri yığınak için izin verdiği bildirildi.

Onlarca savaş helikopteri havalimanına yerleştirildi

Batı Trakya bölgesinde bulunan Dedeağaç (Aleksandrupolis) Dimokritos Havalimanı Müdürü Stelios Zantanidis'in yerel medyaya yaptığı açıklamada, ABD'ye ait 30'dan fazla "Black Hawk" saldırı helikopterinin, Dimokritos Havalimanı'nı üs olarak kullanacağını belirtti.

Yunanistan’dan ABD için ofis talebi

Şubat-Ağustos arasında havalimanını üs olarak kullanacak helikopterlerin aynı zamanda yakıt ikmali ve bakımının da yine havalimanında yapılacağı ifade edildi. ABD'nin Dedeağaç Havalimanı Müdürü Zantanidis'ten hangar, Amerikalı komutanlar için ofis ve idari alanlar talebinde bulunduğunu açıkladı.

 

Hedeflerinde Türk boğazları var

18 adamızı işgal eden Yunanistan, Lozan Barış Anlaşması gereği askersiz olması gereken Dedeağaç'ta ABD'ye üs vermişti. ABD, buradan Bulgaristan ve Romanya'daki üsleri arasında bağlantı sağlayıp Türk Boğazlarını bypass etmeye çalışacak.

Daha önce de askeri araç ve mühimmat indirilmişti

Lozan Barış Anlaşması'na göre Dedeağaç, asker bulunmaması gereken bir bölge. Dedeağaç'a 101. ABD Hava İndirme Tümeni'ne ait Skorsky helikopterler ile askeri araçlar ve mühimmat indirilmişti.

Amaç Yunanistan’ın limanlarını parlatmak

Üssün açıldığı dönemde Yunan Kathimerini gazetesinde yer alan bir haberde, ABD'nin İstanbul ve Çanakkale Boğazlarına alternatif bir rota oluşturmak amacıyla Yunanistan'ın kuzey liman kentlerine altyapı yatırımı yaptığını iddia etmişti.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar