BIST1.533,13%7.4792
USD7.4835%0.30
EURO9,0155%0.07
ALTIN412,42%0.45
Akit HaberDünyaKoronavirüs aşılarına çöken Avrupa binlerce dozu çöpe atacak
Dünya

Koronavirüs aşılarına çöken Avrupa binlerce dozu çöpe atacak

Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısına adeta çöken Avrupa’da binlerce doz aşı çöpe atılacak.

Abone OlGoogle News
20 Ocak 2021 15:06

Fransa, İsviçre ve Almanya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde, koronavirüs aşılarının taşındığı şişelerde 6 doz bulunmasına rağmen şişenin üzerinde 5 doz yazması nedeniyle binlerce doz aşı çöpe gidecek.

Dozaj farkı aşıları çöp edecek

Tıp tarihindeki en hızlı aşı bulma sürecini tamamlayan Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısı yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Reuters haber ajansı, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği ve başta AB ülkeleri olmak üzere birçok bölgede kullanılan aşının şişelerindeki dozaj farkı dolayısıyla milyonlarca dozluk aşının çöpe gideceğini yazdı.

Bazı Avrupa ülkeleri 6 yerine 5 doz kullanıyor

Ajans, aşı şişesinin üzerinde 5 dozluk aşı ibaresi yer aldığını fakat aslında şişeden 6 dozluk aşı çıktığını yazarken, "Bazı Avrupa ülkeleri 6 doz yerine 5 doz kullanıyor ve bu durum da birçok ülke aşı eksikliği yaşarken aşıların çöpe gitmesine sebep oluyor. İki dozluk bir aşı için 200.000 şişeden 6 doz aşı çıkarsa 600.000 kişi aşı olabilir, 5 doz çıkartılırsa ve geri kalanı çöpe atılırsa 500.000 kişi aşı olabilir" hesaplamasını yaptı.

“5 doz kanıtlanmış ve güvenilir bir metot”

Fransa'da yetkililer şişelerden 5 dozdan fazlasının çıktığını açıklasa da, sağlık çalışanlarına 5 doz çıkmasının da yeterli olduğu duyuruldu. Öte yandan bazı Fransız yetkililer, aşının dozunu artırmaya yarayan şırıngalara erişim olmadığını da söyledi. İsviçre'de de standart olarak bir şişeden 5 doz aşı çıkarılması gerektiği çağrısı gelirken, Basel'deki kriz yönetim ekibinin sözcüsü Rolf Wirz, "5 doz kanıtlanmış ve güvenilir bir metot" açıklamasını yaptı.

Pfizer/BioNTech'in hazırladığı şişelerin boyutu ve içeriğindeki aşı miktarı büyük bir tartışmaya sebep olurken, şişelerden en az 6 adet 0.30 ml'lik dozda aşı çıktığı ortaya çıkmıştı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar