BIST1.198,32%7.9509
USD7.9463%0.14
EURO9,3808%-0.03
ALTIN486,63%0.13
Akit HaberDünyaYunanistan’a üç maymunu oynayan ABD’den Türkiye’ye skandal suçlama
Dünya

Yunanistan’a üç maymunu oynayan ABD’den Türkiye’ye skandal suçlama

Türkiye'nin Oruç Reis gemisini yeniden Meis'in güneyine gönderme kararı sonrası ABD, Türkiye’yi bölgedeki gerilimi tırmandırmakla suçladı. Oysaki ABD, Türkiye’nin NAVTEX ilanı sonrası kendi çapında NAVTEX yayınlayan Yunanistan’a karşı üç maymunu oynadı.

13 Ekim 2020 17:06

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin samimi diyalog çağrılarının karşılık bulmaması ve Yunanistan'ın Navtex ilanı üzerine Oruç Reis gemisini yeniden Meis açıklarına göndermesine tepki gösterdi. Açıklamada, Ankara bölgede gerilimi tırmandırmak ve Atina ile istikşafi görüşmelerin başlamasını kasten zorlaştırmakla suçlandı.

Türkiye’nin kararından üzüntü duymuş

Türkiye'nin Oruç Reis gemisini yeniden Meis'in güneyine gönderme kararı sonrası ABD'den skandal bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Sözcüsü Morgan Ortagus açıklamasında, Türkiye'nin kararından 'üzüntü duyulduğu' belirtildi.

ABD, Yunanistan’a karşı sus pus

Türkiye ve Yunanistan arasında gündeme gelen görüşmelerin akabinde henüz saatler geçmesine rağmen Yunanistan, Doğu Akdeniz'de Navtex ilan etmişti. Bu provokatif eylemin ardından sesi çıkmayan ABD, Antalya'da bakımda olan Oruç Reis'in yeniden sismik araştırmalara başlamak için hareket etmesinin ardından Türkiye için kınama mesajı yayımladı.

Türkiye’yi provokatör olarak gösterdi

ABD Dışişleri Sözcüsü Morgan Ortagus'un yazılı açıklamasında, "Zorlama, tehdit, korkutma ve askeri faaliyetler Doğu Akdeniz'deki gerilimleri çözmeyecektir. Türkiye'ye bu hesaplı provokasyona son verme ve Yunanistan'la istikşafi görüşmelere derhal başlama çağrısında bulunuyoruz" denildi.

Açıklamada Türkiye, pazar akşamı açıklanan Oruç Reis kararıyla 'Yunanistan'la görüşmelerin yeniden başlamasını kasten karmaşık hale getirmekle' suçlandı.

Yunanistan’dan Oruç Reis şartı

Yunanistan'la temasın başladığı bir dönemde Türkiye'nin yeni Navtex yayınlayarak Oruç Reis'i tekrar Meis'in güneyine gönderme kararı alması Atina'nın tepkisini çekmişti. Yunanistan hükümeti, tarih belirlenmesi aşamasına gelinen istikşafi görüşmelerin, Oruç Reis limana dönmeden başlamayacağını açıklamıştı.

ABD’den Almanya ve Fransa ağzı

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes von der Muhll de "Türkiye'nin taahhütlerini yerine getirmesini ve yeni provokasyonlardan kaçınıp somut iyi niyet kanıtları göstermesini bekliyoruz" diye konuştu. Reuters'e konuşan Alman hükümeti sözcüsü, "Türkiye açısından tartışmalı bölgede tekrar aramalara başlamak akılsızca bir hareket olur" dedi.

Yorumlar