BIST1.083,83%-1.49
USD7.3821%0.60
EURO8,7360%0.70
ALTIN461,39%0.08
Akit HaberDünyaJaponya'da sel felaketi: Ölü sayısı artıyor! Binlerce kişi tahliye edildi
Dünya

Japonya'da sel felaketi: Ölü sayısı artıyor! Binlerce kişi tahliye edildi

Japonya'da şiddetli yağışın ardından ülkede sel felaketi meydana geldi. Ülkede yaşanan sel felaketininde çok sayıda kişi hayatını kaybederken kayıpları arama çalışmaları ise sürüyor. Kumamoto ve Kagoshima eyaletlerinde görülen sağanak yağışın ardından meydana gelen sel nedeniyle akarsular taştı 200 binden fazla kişi tahliye edildi. İşte Japonya'daki sel felaketinin ardından yaşananlar...

06 Temmuz 2020 10:04

Japonya'da şiddetli yağışın ardından yaşanan sel felaketinde ölü sayısı 26'ya yükseldi. Kayıp 11 kişiyi ise arama çalışmaları devam ediyor.

Japonya'nın Kyushu bölgesindeki Kumamoto ve Kagoshima eyaletlerinde cumartesi görülen şiddetli yağışın ardından meydana gelen sel felaketinin ardından arama kurtarma çalışmaları dün gece de devam etti.

Çevre eyaletlerden bölgeye gönderilen kurtarma ekipleri ve emniyet güçleri ile yaklaşık 10 bin Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (SDF) personelinin katıldığı çalışmalarda Hitoyoshi ve Yatsushiro şehirleri ile Ashikita ve Tsunagi kasabalarında ulaşılan cesetlerle ölü sayısının 26'ya yükseldiği açıklandı.

15 kişinin durumunun ciddi olduğu öğrenilirken, kayıp 11 kişiyi arama çalışmalarının ise devam ettiği bildirildi.

203 BİNİ AŞKIN KİŞİYE TAHLİYE

Cumartesi günü Kumamoto ve Kagoshima eyaletlerinde görülen sağanak yağış bölgedeki Kuma Nehri başta olmak üzere akarsuların taşmasına neden olmuş, yaşanan sel felaketinin ardından 203 bin 200 bölge sakini için tahliye emri yayınlanmıştı.

100'den fazla sığınağın kurulduğu afet bölgesinde yağışın Salı gününe dek sürmesi bekleniyor.

Yorumlar