BIST2.438,84%-0,49
USD16.2228%-0.77
EURO17,4241%-0.90
ALTIN965,28%-0.75
Dünya

Norveç: Afganistan İslam Emirliği'ni ülkemizde ağırlamak istiyoruz

Afganistan Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyetin insani yardım konularını görüşmek üzere Norveç'in başkenti Oslo'ya davet edildiği duyuruldu..

Abone OlGoogle News
21 Ocak 2022 14:58

Afganistan Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyetin insani yardım konularını görüşmek üzere Norveç'in başkenti Oslo'ya davet edildiği bildirildi.

Norveç Dışişleri Bakanlığı tarafından Cuma günü yapılan açıklamada, Afganistan İslam Emirliği heyetinin sivil toplum temsilcileriyle birlikte Afganistan'daki insani durumu görüşmek üzere Oslo'ya davet edildiği ifade edildi.

Afgan heyete Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki liderlik edecek.

Norveç medyasında yer alan haberde görüşmelere İngiltere, Avrupa Birliği, Fransa, Almanya, İtalya ve ABD'den de heyetlerin katılacağı ifade edildi. Norveç Dışişleri Bakanlığı ise görüşmelere Afganistan'ın dışında hangi tarafların katılacağı konusunda bir açıklamada bulunmadı.

Öte yandan Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, "milyonlarca insanın bir insani felaketle karşı karşıya olduğu Afganistan'daki durumdan son derece endişeliyiz." ifadelerini kullandı.

Norveç tarafı ayrıca görüşmelerin Afganistan İslam Emirliği'ni meşrulaştırmak ve tanımak anlamına gelmediğini ifade etti.

Taliban güçleri geçtiğimi yılın Ağustos ayında başkent Kabil'i kontrol altına alarak yönetimi devralmıştı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar