Dünya

Almanlardan dünya gündemini sarsan iddia

Alman Der Spiegel dergisi, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde oluşturmayı planladığı güvenli bölgeye Almanya'nın askeri destek için yeşil ışık yaktığını öne sürdü.

Dergi, ABD’nin terör örgütü DEAŞ’a karşı yanına aldığı “Kürt grupları” “hem Türkiye hem de Esed’ten korumak için” Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurma planları yaptığını belirtti. ABD, terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’yi DEAŞ ile mücadelede kara ordusu gibi kullanmıştı.

Spiegel’e göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bugünkü Berlin ziyaretinde konu ele alınacak. Haberde, iki ülke arasında yürütülen “gizli görüşmeler” sonucunda Alman hükümetinin “güvenli bölgenin korunması için askeri katkıya hazır olduğunun sinyalini verdiği” iddia edildi. Haberde, bunun için Alman hükümetinin Washington’a Ürdün’de konuşlandırılmış askerlerin görev süresinin uzatılması önerisini sunduğuna işaret edildi.

Suriye ve Irak’ta yürütülen operasyonlara verilen lojistik destek için Ürdün’de konuşlandırılan Alman birliğinin görev süresi 31 Ekim 2019’da sona eriyor. Habere göre, eğer Alman meclisi bölgede görev yapan Alman askerlerinin görev süresinin uzatılmasına onay verirse, ABD’nin kurmayı planladığı güvenli bölgede Alman hava kuvvetlerinin de destek sağlaması mümkün olabilecek.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close