Dünya

Kara Kara düşünüyorlar… Brexit çıkmazı büyüyor…

Finansal yönetim uzmanı Volkan Yücel Kahraman, İngiltere'de yeni bir kriz kapısını aralayan Brexit'i ve gelecek senaryoları yazdı.

Brexit ile ilgili yoğun gündem yaşadığımız bugünlerde sanırım bunu en basite indirgeyerek anlatmam tüm yatırımcılar için olumlu olacaktır.

Bildiğiniz gibi Brexit Birleşik Krallığın İngiltere’den ayrılık sürecİ.

Birleşik Krallığın içinde bulunan birbirinden bağımsız görünen halbuki birbiriyle gerek kültürel gerek ekonomi gerekse politika olarak bağlı 4 ülke var . Galler , İskoçya , İngiltere ve sorun maddesi İrlanda

İRLANDA: İNGİLTERE’NİN BELASI

Bugüne kadar Brexit’in bu kadar çok oylanması ve Brexit ile bu kadar çok sorun çıkmasının en büyük sebebi yıllardan beri İngiltere’nin başına bela olan İrlanda.

Çünkü İrlanda yıllardan beri bağımsızlık savaşı vermiş ama ancak topraklarının sadece yarısını İngiltere nin sömürgesinden kurtarmış ve Avrupa Birliğine giriş yapmıştır . Daha basit dille İrlanda topraklarını ikiye bölmüş yarısı Britanya’da kalırken yarısı tek başına Avrupa Birliğine girmiştir.

Hal böyle olunca Birleşik Krallığın Avrupa birliğinden çıkması İrlanda’nın kendi sınırları içinde kendi vatandaşlarının birbiriyle ticaretinde ek gümrük vergisi alma hatta bunu uzun süre gerçekleştirememe riski ile başbaşa bıraktı . Buna müsaade etmek istemeyen gerek Avrupa gerek Birleşik Krallıktaki diğer azınlık topluluklar şimdiye kadar Brexit anlaşması ile ilgili belirsizlik sürecini devam ettirdi.

Gelelim Dün neler yaşandığına , 12.03.2019 tarihli toplantıda Brexit ile alakalı İrlanda’nın ana gündem maddesi olduğu bir oylama yapıldı . Oylama anlaşmalı şekilde Birleşik Krallığın Avrupa birliğinden çıkması ve hemen olmasada zamanla İrlanda’nın ikiye bölünmesi üzerine büyük unsurlar barındıyordu Beklenen oldu ve meclis oylamayı reddetti.

KISA DÖNEM SENARYOLARI BAŞLIYOR

Bugün ise Brexit ile ilgili anlaşmasız şekilde çıkmak için oylama yapılacak. Eğer bu oylama gerçekleşir ve evet oyu fazla çıkarsa Sterlin için kısa vadede felaket senaryoları başlıyor demektir. Bunun nedeni gümrüklerde uygulanıcak ek vergiler , 6 aya yakın neredeyse Avrupa ve birleşik krallık arasında durma noktasına gelecek olan ticaret , yeniden İrlanda toprak bütünlüğü hatta belki terör sorunu.

Olası bir hayır oyu çıkması durumunda (ki beklentim bu yönde) Birleşik krallık daha doğrusu May yeniden Avrupa’dan ek süre isteyecek ve yeniden anlaşma maddelerini baştan göz geçirecekler. Daha önce Avrupa Birliği özellikle Avrupa Birliğinin başını çeken Almanya bu duruma şiddet ile karşı çıkmış ve ek süre verilmeyeceğini üzerine çok baskılı şekilde konuşulmuştu.

Bütün bunlar göz önüne alındığında hala belirsizliğini koruyan Brexit Birleşik krallığın rüyasından çıkıp kabusu olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor.

Şu an görünen senaryolar her ne kadar korkutucu dursada burda konu Birleşik Krallık ve İngiltere . Tarihden tecrube ettiğimiz gibi eğer işin içinde masa başı varsa İngiltere burdan en karlı şekilde çıkacaktır.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close