Dünya

Ukrayna’da ilan edilen ‘sıkıyönetim’ ne anlama geliyor?

Ukrayna'da Rusya ile yaşanan gerginlik sonrası sıkıyönetim ilan edildi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, Kerç Boğazı’nda Rusya’nın Ukrayna gemilerine ateş açması üzerine ülkede 60 gün süreliğine sıkıyönetim (savaş hali) ilan edilmesini önerdi. Devlet Başkanı Petro Poroşenko, bu sürenin 30 güne indirilmesini teklif ederek, kararnameyi parlamentoya sundu. Parlamento da kararı onayladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, “Sıkıyönetim, savaş anlamına gelmiyor. Ukrayna’nın kimse ile savaşmaya niyeti yok. Sıkıyönetim, ülke savunmasını güçlendirmek için gerekli” dedi.

Sıkıyönetimin hükümete verdiği yetkiler

Ukrayna’da yasalara göre sıkıyönetim ilanı, sokağa çıkma yasaklarına, şahıslara ve hanelere yönelik aramalar yapılmasına, medyada sansür, grev, gösteri ve seçim yasakları uygulanmasına imkan tanıyor.

Sıkıyönetim halinde özel ve tüzel kişilerin mal varlıklarına el konulabildiği gibi, ülkede yaşayan Ukrayna ve yabancı ülke vatandaşlarına yönelik çeşitli kısıtlamalar getirilebiliyor, çalışanların hakları azaltılabiliyor.

Ukrayna yasaları, askeri saldırı ya da ülkenin toprak bütünlüğüne veya bağımsızlığına yönelik tehdit olması halinde sıkıyönetim ilan edilebilmesini öngörüyor. Sıkıyönetim ilanı sonrası ülkede kurulan geçici askeri yönetimin idarecileri devlet başkanı tarafından belirleniyor.

Yasalara göre askeri yönetim, Ukrayna’nın egemenliğini ve ulusal güvenliğini tehdit etmeleri halinde, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini de yasaklayabiliyor.

Seçimler iptal edilebilir mi?

Yasalar, sıkıyönetim sırasında ülkede seçimlerin ve referandumların düzenlenmesini yasaklıyor. Eğer sıkıyönetim seçim tarihine denk gelirse, sıkıyönetimin sona ermesinin ardından parlamentonun 90 gün içinde yeni seçim tarihini belirlemesi gerekiyor.

Ukrayna’da bir sonraki parlamento seçimlerinin 31 Mart 2019 tarihle yapılması kararlaştırıldı. Ülkede yaklaşan devlet başkanlığı seçimleri öncesi eski Başbakan Yuliya Timoşenko kamuoyu araştırmalarında ciddi farkla önde görünüyor. Timoşenko’nun halk desteği yüzde 21, Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nunki ise yüzde 10 civarında.

Yasalara göre seçim kampanyasının 31 Aralık 2018 tarihinde başlaması gerekiyor. Böylece 30 günlük sıkıyönetim, süresi uzatılmaması halinde, seçimlerin olağan tarihinde yapılmasına engel olmayacak.

Rusya’nın yasalarda “saldırgan ülke” olarak tanımlandığı Ukrayna’da sıkıyönetim konusu son yıllarda sık sık gündeme geliyordu.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close