Dünya

ABD, Afrika’da yenildiğini itiraf etti

ABD Savunma Bakanlığı, Afrika Komutanlığı'na bağlı askerlerinin sayısını yüzde 10 düşüreceğini ve Batı Afrika'daki stratejisinde değişikliğe gidileceğini bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “Savunma Bakanlığı, Ulusal Savunma Strateji Belgesinde belirtilen öncelikleri desteklemek üzere şiddet yanlısı aşırıcı örgütlerle mücadele kapsamında Afrika Komutanlığı’na (AFRICOM) bağlı personeli kaydıracağını duyurdu” ifadesine yer verildi.

AFRICOM’da görev yapan asker sayısının ilerleyen yıllarda yüzde 10 civarında azaltılacağı aktarılan açıklamada, ABD’nin Afrika’daki ortaklıklarının büyük ölçüde korunacağı bildirildi.

Açıklamada, “Şiddet yanlısı aşırıcı örgütlerle mücadele faaliyetleri Somali, Cibuti ve Libya dahil birçok bölgede aynı kalacak. Batı Afrika gibi bölgelerde ise öncelik taktiksel destekten tavsiye, yardım, bağlantı sağlama ve istihbarat paylaşımına kaydırılacak.” bilgisi de paylaşıldı.

ABD’nin Afrika’da 7 bin 200 askeri bulunuyor.

Pentagon’dan konuyla ilgili yapılan bir başka açıklamada ise Ulusal Savunma Strateji Belgesinin, Çin ve Rusya ile rekabet önceliğine göre ayarlandığı ifade edildi.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close