Dünya

ABD seçimlerinde ‘Kızılderili kadın’ sürprizi!

Sharice Davids (resimde soldaki), Kansas'tan Temsilciler Meclisine seçildi. Bu sonuçla Davids Temsilciler Meclisi'ne giren ilk kızılderili kadın oldu. New Mexico birinci bölgede seçimi kazanan Demokrat Partili Debra Haaland (resimde sağdaki) ise seçimi kazanan ikinci Kızılderili kadın oldu.

ABD’de Kongre ara seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre Demokratlar, Temsilciler Meclisinde üstünlüğü Cumhuriyetçilerin elinden aldı. Senato’da ise Cumhuriyetçiler üstünlüğünü koruyarak yoluna devam etti.

Dünyanın kilitlendiği ara seçimlerde ilklerde yaşandı. ABD’de Michigan ve Minnesota eyaletlerinden seçimlere katılan Filistin asıllı Rashida Tlaib ve Somali asıllı Ilhan Omar, yarışı kazanarak “Temsilciler Meclisine giren ilk Müslüman kadın üyeler” oldu.

İKİ KIZILDERİLİ KADIN SEÇİMİ KAZANDI

Sürprizlerin yaşandığı seçimlerde bir ilkte Kansas ve New Mexico eyaletlerinde gerçekleşti. Kansas 3. Bölgede Cumhuriyetçilerin elindeki sandalyeyi kazanan Demokrat aday Sharice Davids, ABD tarihinde Kongre’ye seçilen ilk Kızılderili kadın oldu.

Hemen ardından ise New Mexico birinci bölgede seçimi kazanan Demokrat Partili Debra Haaland, seçimi kazanan ikinci Kızılderili kadın oldu.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close