Dünya

Bağdat’ın Şii mahallelerinde patlamalar!

Emniyet ve tıbbi kaynaklar, Irak’ın başkenti Bağdat’ta yer alan Şii yerleşim bölgelerinde gece vakti yaşanan patlamalarda en az 6 kişinin öldüğünü duyurdu.

Kaynaklara göre Şii mahalleleri hedef alan bombalı saldırılarda çok sayıda yaralı var.

Agence France-Presse AFP, Bağdat’ın kuzeyindeki Aden kavşağında bir otobüs durağında meydana gelen patlama sonucunda iki kişinin öldüğünü ve altı kişinin de yaralandığını yazdı.

Termiye banliyösündeki patlamada ise askeri bir konvoyun hedef alındığını söyleyen kaynaklar, olayda bir askerin öldüğünü, ikisinin de yaralandığını aktardı.

Saldırıların bir diğer adresi ise El Sahha’nın güneybatı bölgesi oldu; aracının altına patlayıcı yerleştirilen bir Hükumet çalışanı hayatını kaybetti.

Emniyet Yetkilileri, Hükumet çalışanının ölümünü doğrulayan bir açıklama yayınladılar.

Irak’ın ABD öncülüğündeki NATO güçleri tarafından işgal edilmesinin ardından yönetimi ele alan Şii unsurlar özellikle Nuri El Maliki Hükumeti sırasında Sünni mahallelerde katliamlara imza atmıştı.

Uluslararası insan hakları örgütleri, Şii devlet çalışanlarının Sünni halka yönelik baskı ve işkence dolu uygulamalarını eleştiren çok sayıda rapor yayınladı.

Dün gece Şiilere yönelik intikam saldırılarının bir diğerinin de Sadr kentinde düzenlendiği bildirildi. Saldırıda iki kişi öldü ve dört kişi yaralandı.

Bağdat’ın kuzeyindeki diğer iki patlamada da 7 kişi yaralandı.

Patlamaları henüz üstlenen olmadı.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close