DünyaÜst Manşet

Onların babaları Çin’in toplama kamplarında!

Çin'in toplama kamplarıda tutulan Kazakların çocukları, ailelerine tekrar kavuşabilmek için yardım istiyor

Kazakistan’daki bir sivil toplum kuruluşu tarafından düzenlenen etkinlikte bir araya gelen çocuklar, Çin’in toplama kamplarında bulunan ailelerine kavuşmak için yardım istedi.

Kazakistan’ın Almatı şehrinde düzenlenen etkinliğe katılan çocuklar ebeveynlerine tekrar kavuşabilmek için ağlayarak tüm dünyaya çağrıda bulundular.

“Bir milyon Uygur Türkü Çin’in toplama kamplarında”

Birleşmiş Milletler tarafından Ağustos ayında yapılan bir açıklamada, bir milyona yakın Uygur Türkünün ‘terörizmle mücadele’ gerekçesiyle zorla kamplarda tutulduğu yönündeki haberlerin ‘son derece endişe verici’ olduğunu belirterek bu kişilerin serbest bırakılmasını istenmişti.

Çin ise Uygur Türklerinin ‘yeniden eğitim’ için Batı Şincan bölgesindeki kamplara gönderildiği iddiasını reddetti. Pekin, kamplarda sadece ‘radikal İslamcıların olduğunu’ öne sürdü.

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Kaldırılması Komisyonu’nun raporuna göre güvenilir kuruluşlar, özerk Uygur bölgesinin dev bir gözetim kampına dönüştürüldüğünü söylüyor.

Çin’de 23 milyon Müslüman yaşıyor. Güneydeki Tibet gibi özerk bölge statüsünde olan Şincan’da nüfusun yüzde 45’ini Müslüman Uygurlar oluşturuyor.

Son birkaç ayda, giderek daha fazla sayıda Uygur’un ‘dini aşırılıkla’ mücadele kapsamında gözaltına alınmaya başlandığı bildiriliyor.

Kaynak: Mepa News, BBC, Radio Liberty

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close