Dünya

İran petrol tankerlerini gizliyor

Petrol tankerlerinin hareketlerini takip eden 'TankerTrackers' firması, İran'ın petrol taşıyan tankerlerin takip cihazlarının kapattığını açıkladı.

İsveç’in başkenti Stockholm’de faaliyet gösteren ve dünya çapında petrol tankerlerinin hareketlerini takip eden ‘TankerTrackers’ adlı firma, İran petrollerini taşıyan tankerlerin Ekim ayı sonu itibariyle konumlarını gösteren cihazları kapalı tutmaya başladığını duyurdu.

Firmanın kurucu ortaklarından Samir Madani, gemilerin uluslararası izleme sistemlerine yakalanmamak için konum bilgisini ileten ‘transponder’ cihazlarını kapattığını söyledi.

“İlk defa bir alanın bu şekilde karardığına şahit oluyorum” ifadesinde bulunan Madani, İran petrolü taşıyan tankerleri ancak uydu görüntüsünden tanıyarak tespit edebildiklerini açıkladı.

Firmanın diğer kurucu ortağı Lisa Ward ise “İran’ın Körfez bölgesinde yaklaşık 30 tankeri var, bu nedenle son on gündür onları tespit edebilmek bizim için biraz çetrefilli hale geldi ama görsel olarak takipteyiz” şeklinde konuştu.

“Tanker izleyen firmalar ihracatı takip ediyor, satışı değil”

Natixis yatırım bankası analisti Joel Hancock, İran petrollerini taşıyan tankerlerin faaliyetinin sürmesinin petrol satışının halen yüksek olduğu anlamına gelmediğine değinerek “Tanker izleyicilerinin verilerinin temel sorunu ancak nakliyeyi takip ediyor olmaları, satışı değil” yorumunda bulundu.

Hancock, gemilerin Çin ya da başka bir yerdeki depolama tesislerine petrol taşıyor olabileceğini de sözlerine ekledi.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close