DünyaDünya Manşet

Güney ile Batı savaşı başlıyor!

Suriyeli olmayan Rejim taraftarı bir askeri yetkili, Salı günü Reuters’e yaptığı açıklamada Rejim Ordusunun Suriye’nin güney-batısındaki Muhaliflerin bölgelerine saldırmak için hazırlıklarını tamamladığını söyledi.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Rejim kuvvetlerinin bölgeye ulaşmasının ardından Deraa’daki Sünni Muhaliflerin pozisyonlarına takviye yaptığını aktardı.

Rejimin özellikle Ürdün ve İsrail sınırlarındaki bölgelerde operasyonlar yürüteceği belirtildi.

Amerika Birleşik Devletleri ABD ise bölgede Rusya ile aracılık ettiği ateşkes alanlarındaki herhangi bir şiddet olayına karşı ‘sert ve uygun ölçülerde’ cevap vereceğini söylüyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen askeri yetkili, ‘Rejim Ordusunun her türlü imkanları kullanarak savaş başlatacağını ve Rejimin şimdi daha güçlü ve donanımlı olduğunu’ söyledi.

Suriye’nin güney batısı, galen Esed Rejiminin kontrol edemediği büyük bölgelerden biri. Rusya ve İran destekli Esed Rejimi, iç savaş halindeki Muhaliflerin elindeki bölgeleri tek tek ele geçiriyor.

Suriye’nin güney batısındaki çatışmalar geçtiğimiz yıl Rusya, ABD ve Ürdün’ün garantörlüğünde varılan çatışmasızlık anlaşmasının ardından durdurulmuştu.

Rusya dün yaptığı açıklamada güneydeki Ürdün ve İsrail sınırnda ancak Rejim Ordusunun olabileceğini savundu.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close