Dünya

Darbeye karşı direniyorlar!

Birleşmiş Milletler’in Bangkok’taki yerleşkesinin dışında ve diğer iki alanda Çarşamba günü toplanan yüzlerce kişi Tayland’daki askeri hükumetin aktivistlere yönelik tehditlerine son vermesini istedi.

Protesto gösterileri, Tayland’ın seçilmemiş Hükumetine karşı geçtiğimiz aylarda yürütülen eylemlerin en kalabalığı olarak tespit edildi.

Protestolar P-Hareketi olarak da anılan Adil Toplum Halk Hareketi tarafından düzenlendi. Hareket, işçilerden, fakir halk kesiminden ve topraklarından edilmiş yerlilerden oluşuyor.

Protestolarda askeri hükumetin defalarca ertelediği genel seçimler öncesinde artan hoşnutsuzluk özellikle vurgulandı. Seçimler için en son verilen tarih ise 2019.

Tayland, 2008-2014 yıllarındaki ölümlerle sonuçlanan sokak gösterileriyle hatırlanıyor.

Yönetimi elinde bulunduran askeri cunta, 2014 yılında darbeyle idareyi ele aldıktan sonra düşünce ve söylem özgürlüğünü kısıtlayarak, 2019 seçimleri öncesi barışı sağlamayı hedeflediğini söylüyor.

Çarşamba günü Bangkok’un üç farklı bölgesinde 900 civarında protestocu toplandı. Yüzlerce polis kalabalığı kontrol etmesi için görevlendirildi.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close