Dünya

‘2017 Filistin Kadını’ ödülü Ceabis’in

Aracındaki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak İsrail tarafından askeri kontrol noktasına saldırı düzenlemekle suçlanarak 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Ceabis, "2017 Filistin Kadını" ödülüne layık görüldü.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60’ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra el-Ceabis, “2017 Filistin Kadını” ödülüne layık görüldü.

Filistin Kadın İşleri Bakanı Heyfa el-Aga, Gazze’de katıldığı törende, İsrail hapishanesinde tutuklu bulunan Ceabis’in “2017 Filistin Kadını” ödülüne layık görüldüğünü söyledi.

Filistinli kadınların, Filistin mücadelesinde destanlar yazdığını ve topraklarını koruma mücadelesinde direnişin bir sembolü olduğunu belirten Aga, “Filistinli kadınlar, Batı Şeria ve Gazze’de işgal karşısında direndi. Şiddet, şantaj, yolculuktan men gibi insan haklarını çiğneyen en çirkin ihlallere ve saldırılara maruz kaldı.” dedi.

Törende 6’sı kadın 7 Filistinliye çeşitli alanlarda ödül verildi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te 11 Haziran 2015’te aracındaki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60’ında birinci, ikinci ve üçüncü dereceden yanıklar oluşan Filistinli Cebais, İsrail makamları tarafından askeri kontrol noktasına saldırı düzenlemekle suçlanmıştı.

Evli ve bir çocuk annesi olan 33 yaşındaki Ceabis, 7 Kasım 2016’da çıkarıldığı mahkemede 11 yıl hapis ve olayda yaralanan İsrail askerine ödenmek üzere 20 bin şekel (yaklaşık 5 bin 200 dolar) para cezasına çarptırılmıştı.

Ceabis daha önce cezaevinden yazdığı mektupta, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamları tarafından ihmal edildiğini belirtmişti.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close