Dünya

15 yıllık Şii iktidara halktan tepki!

Saddam Hüseyin’in baskıcı rejiminin ardından Irak’ın Şiilerin, 15 yıldır iktidarda olan liderleriyle görüş ayrılığına düştüğü ve hayal kırıklığına uğradığı gözleniyor.

Bir zamanlar körü körüne oy kullanan pek çok kişi, artık yıkılan alt yapıyı düzeltmedikleri, işlerini yapmadıklarını ve şiddete son vermeyen Şii liderlerine karşı tavırlarını değiştiriyor.

Topluluk içindeki bölünmeler, 12 Mayıs seçimlerinde Şii oyu ayrılma riskiyle karşı karşıya bıraktı, bu da bir hükümet kurmayı zorlaştırabilir.

Hükumet, DEAŞ’e karşı kazanımları koz olarak kullanıyor ve İran’ın Irak’ın siyasetine daha fazla müdahale etmesini sağlıyor.

Petrol zengini güneydeki Basra eyaletinde, 81 yaşındaki emekli öğretmen Movafak Abdul Ghani, Saddam’ın 2003 yılında düşmesinden bu yana Şii liderlerin performansından hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Abdul Ghani “Etrafa bak. Sokaklar pis, her tarafta sinek var, her adımda çukurlar var. Yirmi yıl önce Basra korkunçtu ama bundan daha iyiydi ”dedi.

Irak’ın en saygın Şii dini adamı Ayetullah Ali el Sistani’ye ev sahipliği yapan Necef kentinde de benzer bir hayal kırıklığı yaşandı.

Resmi kampanyanın başladığı 13 Nisan gece yarısından sonra, parti üyelerinin, görünürdeki her yerde kampanya posterleri, DEAŞ ile savaşanları onurlandıran fotoğrafları bulunuyor.

29 yaşındaki işsiz Abbas Saad, “Şehitleri aldılar ve hırsızlarla değiştirdiler” dedi.

Hatta Sistani, politikacıların performansından mutsuz görünüyor ve kısa bir süre önce Şiiler’e yeni kanlar için oy vermeye çağıran bir fetva çıkardı.

Sistani ‘den gelen fetvalar, milyonlarca kişiyi feda ediyor.

YENİ NESİL

Saddam’ın devrilmesinden bu yana resmi güç paylaşımı düzenlemesi altında, Cumhurbaşkanı her zaman bir Kürt ve Meclis başkanı Sünni, Başbakan ise Şiilerden seçiliyor.

Geçmişte, hiçbir parti tek başına yönetecek kadar sandalye kazanmamışken, tipik olarak bir iktidar koalisyon hükümetini şekillendirmek için yeterli desteği olan bir Şii lider var.

Bu sefer üç Şii cephesi var: Daha kapsayıcı bir hükumeti desteklemiş olan Haydar El-Abadi, birliğe ilham vermeyi başaramayan mezhepsel öncülü Nuri el-Maliki ve İran’ın güçlü Devrim Muhafızları’na yakın bir askeri komutan olan Hadi el-Amiri. Birçok kişi tarafından bir savaş kahramanı olarak görülüyor.

Abadi’nin Zafer İttifakı listesinde yer alan eski bir vali olan Adnan Al-Zurfi’nin sponsor olduğu etkinlikteki konuşma kapsayıcıydı.

Iraklıların yaklaşık yüzde 60’ı 27 yaş ortalamasında ya da daha genç nüfusa sahip; onlar, Şii seçmen tabanındaki bölünmeyi vurgulayan laik bir hükumet istediklerini söylüyor.

Ali Reda, “Mezhebe dayalı oylamaya karşıyım” dedi.

Zurfi’nin “çapraz mezhepçi” olarak nitelendirdiği Abadi’nin listesi, tüm Irak’ın 18 eyaletindeki seçimlere itiraz eden tek parti.

Bilardo oynayan genç erkeklerin çevrelediği bir kafede. “Şii çoğunluğun diğer toplulukların korkularını yatıştırma sorumluluğu var. Herkesin temsil edildiği bir kapsayıcı hükumet öneriyoruz. ”

Şİİ KURAL

Kerbela’daki Necef’e sadece bir saat uzaklıkta bulunan, yılda 30 milyon Şii hacının ziyaret ettiği şehir, Sünnilerle ve Kürtlerle güç paylaşımı bir çözüm olarak görülmüyor.

Şii dini adam Muntazer el-Şahrestani “Irak’ın bir Şii çoğunluğu var. Bir Şii tarafından yönetilmesi doğaldır ”dedi.

Uzun zamandır nüfus sayımı yapılmazken, 2003’teki ABD rakamları Irak nüfusunun yüzde 48-60’ını Şii Araplar, yüzde 15-22’si Sünni Araplar, yüzde 18’i Kürtlerin geri kalanını ise diğer gruplar oluşturuyor.

Şahrestani, azınlıkların hakları korunurken, Şii yönetiminin olması gerektiğini ve dini Şiilerin fikirlerini yansıttığını söyledi.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close