Dünya

İngiltere: Savaş devam edecek…

İngiltere dışişleri bakanı Boris Johnson yaptığı açıklamada, Suriye savaşının kimyasal silah tesislerini vurulmasının ardından kaçınılmaz olarak devam edeceğini söyledi.

İngiltere ve Fransa, Cumartesi günü ABD liderliğinde füze saldırılarına katıldı. Duma kasabasında sivillere yönelik klor ve sarin kimyasal saldırı sonrasında geldi. İngiltere dışişleri bakanı şu anda daha fazla saldırı planının olmadığını söyledi.

Johnson İngiliz televizyonuna yaptığı açıklamada, “Korkarım ki eylemimizi kimyasal silahlarla sınırlandırdığımızı söylersek … o zaman elbette Suriye savaşı devam edecek” dedi.

İngiliz savaş uçakları, kimyasal silah geliştirme ve depolama tesislerini tahrip eden saldırılar düzenledi.

Yedi yıllık çatışmanın 350.000’den fazla kurbanın çoğunluğu, kimyasal silahlardan ziyade Rusya, İran ve Esed rejiminin hava bombardımanında olduğu belirtildi.

Ancak Johnson, misyonun “amacının” son yıllarda bir dizi kimyasal saldırıya yanıt olduğunu vurguladı.

Başbakan May’ın parlamentoya “Bu kararı ulusal çıkarımız olduğu için aldık”“… Suriye’de, Birleşik Krallık sokaklarında ya da başka yerlerde kimyasal silah kullanımına izin veremeyiz” dedi.

ANKET SONUÇLARI

İngilterede yapılan bir ankette, dış saldırılarda halkın yüzde 30’unun milletvekili onayını almamaya destek verdiği ve yüzde 54’lük bir oranla karşı çıktığı açıklandı.

Uzmanlar ekibi, Suriye rejiminin ve Rusya’nın kabul etmediği Duma kimyasal saldırısını soruşturmaya hazırlanıyor.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close