DünyaDünya Manşet

Darbeci diktatör öldü! Yaşasın cehennem!

Libya'nın doğu bölgesindeki Tobruk hükümetine verdiği destekle bilinen Khalife Hafter (75)'in hayatını kaybettiği bildirildi.

Yerel kaynaklar tarafından aktarılan haberde, diplomatik kaynakların da Hafter’in ölümünü doğruladığı ifade edildi.

Libya’nın doğusundaki Birleşik Arap Emirlikleri ve ABD destekli güçlerin lideri Khalife Hafter’in geçtiğimiz günlerde felç geçirdiği ve tedavi için Ürdün’e götürüldüğü iddia edilmişti.Yerel Libya kanalı “El Ahrar TV” tedavi için Avrupa’ya götürülmek istenen Hafter’in öncelikle Ürdün’e gönderildiği ve oradan Avrupa’ya götürüleceğini açıklanmıştı. Bazı kaynaklar Hafter’in kanser tedavisi için gittiği Fransa’da kalp krizi geçirerek öldüğünü öne sürüyor.

Adının açıklanmasını istemeyen Libyalı bir yetkili, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, dün Ürdün’den Fransa’da bir hastaneye nakledilen Hafter’in sağlık durumunun daha iyi ve stabil olduğunu söylemişti.

Fransız L’Express gazetesi, üst düzey Libyalı bir diplomata dayandırdığı haberinde, Hafter’in geçen perşembe rahatsızlığından dolayı Ürdün’de bir hastanede tedavi altına alındığını, ardından Paris’e nakledildiğini söylemişti.

Fransız ve İtalyan basınında yer alan haberlerde, Hafter’in beyin damarlarında tıkanıklık tespit edildiği, ayrıca aylar önce kendisine kanser teşhisi konulduğu ve bu yüzden tedavi amacıyla sık sık Ürdün’e gittiği kaydedilmişti.

LİBYA’DAKİ SİYASİ DURUM

Libya’da 17 Şubat 2011’deki devrimin ardından yaşanan siyasi istikrarsızlık ve karşıt gruplar arasındaki çatışmalar sonucu biri Tobruk’ta TM, diğeri Trablus’ta Milli Genel Kongre (MGK) olmak üzere iki meclis ve rakip yönetim ortaya çıkmıştı.

BM’nin girişimleriyle 17 Aralık 2015’te Fas’ın Suheyrat kentinde varılan “Libya Siyasi Anlaşması” uyarınca Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi kurulmuştu. BM Güvenlik Konseyi, UMH Başkanlık Konseyi’ni Libya’nın tek meşru temsilcisi olarak tanımış ancak konseyin sunduğu hükümet listeleri General Hafter’in baskıları nedeniyle Tobruk’taki TM’de onaylanmadığı için süreç tıkanmıştı.

BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame’nin Eylül 2017’de sunduğu üç aşamalı eylem planına göre, ülkede 2018 sona ermeden cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılması amaçlanıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığı konuşulan isimler arasında Hafter de yer alıyor.

KHALİFE HAFTER KİMDİR?

Kaddafi’nin 1978-1987 yılları arasında Çad’a açtığı savaşta esir düşen General Halife Hafter, ABD ordusunun yardımıyla kurtarıldı. ABD siyasi sığınma hakkı tanımasıyla ABD’ye yerleşen Hafter, o günden sonra ülke dışında Kaddafi’ye karşı faaliyetler yürütmeye başladı.

Libya’da Kaddafi’ye karşı başlayan ayaklanmadan bir ay sonra Mart 2011’de 20 yıl aradan sonra tekrar Libya’ya döndü. Kaddafi’nin devrilmesinin ardından da Libya Milli Meclisi tarafından kara kuvvetleri komutanlığına atandı.

Hafter, İslami hareketlere karşı duran kesim tarafından destek görüyordu. Batılı ülkelerden aldığı desteğin Hafter’in Libya’da meclis üstü bir güç haline gelmesinde büyük rol oynadığı belirtiliyor.

Libya’nın doğusundaki muhalif gruplara yönelik düzenlenen askeri operasyonlarda ABD, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır Hafter’e destek veriyordu.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close