2.ManşetDünya

İşgal ordusu: Suudi ”alimleri” dinleyin

İsrail ordusu, Filistinlileri protesto gösterilerinden vazgeçirmek için Suudi Arabistanlı ‘alimlerin’ fetvalarına işaret etti.

İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, sosyal medya hesabından yayınladığı bir videoda, Filistinlilerin “Toprak Günü” münasebetiyle düzenlediği “Büyük Dönüş Yürüyüşü” gösterilerini “Kaos Yürüyüşü” olarak niteledi.

Adraee, çarşamba günü paylaştığı görüntülü mesajında Suudi ‘alimlerin’ açıklamalarına atıfta bulunarak Filistinlilere gösteri düzenlememe çağrısında bulundu.

‘PROTESTO, MÜSLÜMANLARIN İŞLERİNDEN DEĞİLDİR’

Suudi Arabistan Yüksek Alimler Heyeti ile İlmi Araştırmalar ve Fetva Konseyi üyesi Salih bin Fevezan el-Fevezan’ın “Gösteri ve protestolar Müslümanların işlerinden değildir” şeklindeki fetvasından alıntılar yaptı.

‘İSRAİL’E KARŞI SAVAŞMAK CAİZ DEĞİL’

Suudi Arabistan Müftüsü ve Ulema Heyeti Başkanı Abdulaziz Al Şeyh de daha önce katıldığı bir televizyon programına telefonla bağlanan izleyicinin Temmuz 2017’de Mescid-i Aksa’da yaşanan olaylarla ilgili sorusuna verdiği cevapta, “İsrail’e karşı savaşmanın caiz olmadığını, Hamas’ın terör örgütü olduğunu ve Hizbullah’a karşı İsrail ordusuyla iş birliği yapılabileceğini” ifade etmişti.

İsrail İletişim Bakanı Eyüp Kara da Suudi Arabistan Müftüsü ve Ulema Heyeti Başkanı Al Şeyh’i bu yöndeki fetvasından dolayı tebrik ederek ülkesine davet etmiş ve yüksek düzeyli bir saygı ile karşılanacağını belirtmişti.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close