Dünya

İran’a füze alırken yakalandı!

İran ve ABD çifte vatandaşı, ABD’nin yaptırımlarına aykırı olarak İran hükümeti için havadan havaya füze ve uçak parçaları satın almaya çalışmaktan suçlu bulundu ve 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

57 yaşındaki Reza Olangian, Manhattan’daki ABD Bölge Hakimi Loretta Preska tarafından hapis cezasına çarptırıldı. Ceza federal yasalar uyarınca izin verilen minimum miktarda.

Savcılar, federal yasaların önerdiği ömür boyu hapis cezasına rağmen, Preska, daha uzun bir cezanın gerekli olduğuna inanmadığını söyledi.

Olangian’ın avukatı Gregory Morvillo, “Yargıç Preska’nın 25 yılın olağanüstü uzun bir zaman olduğunu söyledi.

Olangian, uçaksavar füzelerini almak ve transfer etmek için komplo kurmak da dahil Kasım 2016’da jüri tarafından mahkum edildi.

Avukatlar, Olangian’ın mahkumiyet kararına itiraz edeceğini söylediler. Duruşmada, Olangian’ın İran hükümetinin bir rakibi olduğunu ve silah satışlarına aracılık etme çabalarının aslında İran’ın ABD’nin yaptırımlarından kurtulma çabalarını ortaya çıkarmaya yönelik bir operasyon olarak görüldüğünü söylediler.

Olangian İran’da doğdu, 1979’da ABD’ye öğrenci olarak geldi, 1999’da ABD vatandaşı oldu ve 2004’te İran’a geri döndü.

ESTONYA’DA TUTUKLANDI

Ekim 2012’de Estonya’da tutuklandı ve ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi’nin düzenlediği bir operasyondan sonra ABD’ye iade edildi.

Savcılar, 2012 yılında Olangian’ın, havadan havaya füze ve çeşitli askeri uçak bileşenlerini satın almak için bir Rus silah komisyoncusu ile bir araya geldiğini belirtti.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close