BIST1.407,42%8.6976
USD8.6667%-1.20
EURO10,3225%-1.29
ALTIN496,81%-1.19
Akit HaberDoğaTunceli'deki doğa harikası 'Çırtan Şelalesi' ilkbaharda bir başka güzel
Doğa

Tunceli'deki doğa harikası 'Çırtan Şelalesi' ilkbaharda bir başka güzel

Kent merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Meşeyolu köyünde yer alan, kar ve yağmur sularıyla debisi yükselen şelale yaklaşık 60 metre yükseklikten akıyor.

Abone OlGoogle News
10 Mayıs 2021 02:32

Tunceli'nin Pülümür Vadisi'nde yer alan ve ilkbaharla coşan Çırtan Şelalesi, doğal güzelliğiyle eşsiz manzaralar sunuyor.

Yılın her mevsimi doğal güzelliği ve yaban hayatı ile ilgi çeken Pülümür Vadisi, zengin florasının yanı sıra tarihi ve kültürel dokusuyla da hayranlık uyandırıyor.

 

Yaklaşık 3 bin rakımlı sarp dağların arasında bulunan ve Kocakoç köyünden başlayarak Pülümür ilçesine kadar uzanan vadide, ilkbaharın gelişiyle doğal güzellikler, seyri doyumsuz manzaralar oluşturuyor.

Meşe ve ardıç ağaçlarıyla kaplı olan, yaban keçisi, boz ayı, kurt, vaşak, kirpi gibi canlıların yaşam sürdüğü vadide yer alan Çırtan Şelalesinin karların erimesiyle ve yağmur sularıyla debisi yükseldi.

Yaklaşık 60 metre yükseklikten düşüyor

Tabiatın renkleri ile doğa ve fotoğraf tutkunlarına eşsiz görsel malzemeler sunan şelale, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında ziyaretçilerin gözdesi oluyor.

Bölgedeki yaban keçilerinin su ihtiyacını karşılamak için bazen sürü halinde şelalenin yakınına gelip kayalıklarda gezinmesi de renkli görüntüler oluşturuyor.

Bölgede yaşayan vatandaşlardan Cüneyt Coşkun, Çırtan Şelalesinin ilkbaharda karların erimesiyle coşkulu bir şekilde akmaya başladığını söyledi.

Yeşile bürünen Pülümür Vadisi'nin göz kamaştırdığını anlatan Coşkun, karların erimesiyle doğanın yeşile bürünmeye başladığını aktardı.

Coşkun, Çırtan Şelalesi'ne ulaşmak için zorlu bir patikadan geçildiğini dile getirerek, "Aracımızı park ettikten sonra yaklaşık 1 saat yürüyüş yaptık. Şelalenin oluşturduğu debisi yüksek dereden karşıya geçmek zorunda kaldık. Yorucu bir yolculuğun ardından bu doğa harikası şelalenin bulunduğu noktaya ulaştık." diye konuştu.

Gündem Özeti
Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar