BIST1.551,51%7.4465
USD7.437%-0.20
EURO9,0518%-0.53
ALTIN443,66%-0.30
Akit HaberAnne-BebekBebeklere Süt Ne Zaman Verilir?
Anne-Bebek

Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir?

Süt, birçok yiyeceğin içinde ve zaman zaman da tek başına kullandığımız bir besin. Ancak söz konusu bebeklik dönemi olduğunda sütün kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken birçok şey var.

Abone OlGoogle News
11 Ocak 2021 10:35

Bebeklere ve çocuklara süt vermek konusunda uzmanlar arasında ciddi bir görüş ayrılığı var. Süt içerisindeki laktoz ve kazein gibi maddelerin insanlar tarafından sindirilmesinin çok zor olması nedeniyle çeşitli sağlık sorunlarına neden olması nedeniyle bebekler için pek önerilmiyor.

Anne sütü bebeğin sindiremeyeceği ya da ona zararlı olabilecek hiçbir besin maddesi içermiyor. Bu nedenle herhangi bir sağlık sorununa neden olma riski yok.

 

Bebeklere inek sütü ne zaman verilir?

Bebeğinin bağırsaklarının ve sindirim sisteminin henüz gelişmemesi nedeniyle süt içerisindeki laktoz ve kazeini sindirememesi;

Alerji,

Demir eksikliği

Kabızlık,

Astım gibi sorunlara yol açabiliyor. Yani bu sorunlarla karşılaşmamak için bebeklerin bağırsak ve sinir sistemlerinin gelişmeye başlamasını beklemek önemli.

1 yaşından önce inek sütü ile tanışan bebeklerde özellikle alerji ve kabızlık sorunu çok sık görülüyor. Zaten anne sütü ile besliyorsan bebeğinin başka bir süte ihtiyacı yok. Ama mama ile besleme söz konusuysa doktoruna danışmanda fayda var.

Keçi sütü bebeklere ne zaman verilir?

Keçi sütü, inek sütüne göre çok daha kolay sindirilebilir. Daha az laktoz içerdiği için alerji riskinin de daha az olduğu keçi sütü bebekler için daha güvenli bir besin. Keçi sütünden yoğurt, peynir gibi ürünleri bebeğinin 8. ayıyla beraber ufak ufak tattırıp alerjik reaksiyon olup olmadığını izleyip verebilirsin.

Bebeklere pastörize süt ne zaman verilir?

Bu konuda şunu söylememiz gerekir. Bebeğine 1 yaşından sonra vereceğin süt kesinlikle pastörize süt olmalı. Çünkü daha sağlıklı olduğu düşünülerek alınan çiğ sütler kaynatılıyor ve dolayısıyla içerisindeki tüm faydalı bileşenler ölüyor. Pastörize süt işleminde ise yararlı maddeler çok daha az zarar görüyor ve zararlı bakteriler içermiyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar