BIST1.414,15%8.7266
USD8.7197%-0.02
EURO10,3924%-0.07
ALTIN500,44%0.66
Akit HaberAktüelSürpriz teklife olumlu karşılama! Türkiye, ABD ve NATO’nun yerini alacak
Aktüel

Sürpriz teklife olumlu karşılama! Türkiye, ABD ve NATO’nun yerini alacak

Türkiye’nin NATO ve ABD’nin çekileceği Kabil havalimanını korumayı teklif ettiği ve ABD’nin olumlu baktığı belirtildi.

Abone OlGoogle News
08 Haziran 2021 19:04

Reuters'ın Türk ve Amerikan yetkililere dayandırdığı haberine göre, Türkiye, NATO'nun Afganistan'dan çekilmesi sonrası Kabil havalimanını korumayı teklif etti. ABD'nin ise bu talebe olumlu baktığı belirtildi.

ABD ve NATO'nun çekileceği Afganistan'a ilişkin Türkiye'den teklif geldi. Ankara, ABD ve diğer NATO kuvvetleri Afganistan'dan çekildikten sonra Kabil Havalimanı'nı korumayı ve işletmeyi teklif etti.

Türk yetkililer, Ankara'nın öneriyi, ABD ve ortaklarının 11 Eylül'e kadar askerlerini geri çekme planını kabul ettikleri mayıs ayındaki bir NATO toplantısında yaptığını söyledi.

Türkiye’den sürpriz Afganistan teklifi

Türk ve ABD'li yetkililerin söz konusu misyon için olası gereklilikleri görüştükleri kaydedildi.

 

Türkiye-ABD ilişkilerine olumlu yansıyabilir

Reuters'ta yer alan analizde ise, Türkiye'nin havalimanını koruma ve uluslararası uçuşlara açma işini üstlenmesi Ankara ve Batı arasındaki son derece gergin ilişkilerin yumuşamasına yardımcı olabileceği belirtildi.

NATO'nun Afgan güvenlik güçlerini eğitme görevi kapsamında Türkiye'nin Afganistan'da 500'den fazla askeri bulunuyor. Türk yetkili, havalimanı görevi için ilave birliğin gerekeceğini açıkladı.

"Afganistan'da kalma niyetimiz var"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün yaptığı açıklamada, siyasi, mali ve lojistik destek şartlarına işaret ederek, "Afganistan’da kalma niyetimiz var. Bunlar karşılanırsa Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nda kalabiliriz." demişti.

ABD'li yetkililer, Türkiye'nin önerisini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

NATO liderleri, 14 Haziran'da Afganistan konusunu masaya yatıracak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanlığı görevine gelmesinden bu yana Joe Biden ile ilk kez Brüksel'de bir araya gelecek.

"Havalimanı için ek birliklere ihtiyaç duyulacak"

Türkiye'nin Kabil Havalimanı teklifi, planlanan geri çekilmeden üç ay önce, Afganistan'da çatışmaların yeniden tırmanmasıyla geldi. Pazartesi günü, üst düzey hükümet yetkilileri, son 24 saat içinde Taliban'ın düzenlediği saldırılarda en az 150 Afgan askerinin öldüğünü veya yaralandığını bildirdi.

Kabil Havalimanı'nı güvence altına almak, bazı ülkeleri Afganistan'da diplomatik varlık sürdürme konusunda ikna etmeye yardımcı olabilir. Geçen ay Avustralya, güvenlik endişeleri nedeniyle bu ülkedeki büyükelçiliğini kapatmıştı.

Türkiye, NATO'nun Afgan güvenlik güçlerini eğitme misyonunun bir parçası olarak Afganistan'da 500'den fazla asker bulunduruyor. Aynı Türk yetkili, havalimanı görevi için ek birliklere ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar