BIST1.328,73%7.8800
USD7.858%0.28
EURO9,4083%0.23
ALTIN446,41%-0.70
Akit HaberAktüel18 ayda usulsüzlük maratonu! CHP’li belediyeden 50 milyon TL’lik vurgun
Aktüel

18 ayda usulsüzlük maratonu! CHP’li belediyeden 50 milyon TL’lik vurgun

31 Mart yerel seçimleriyle birlikte Menemen Belediyesi’nin koltuğuna oturan Serdar Aksoy’un 18 aylık görev süresince birçok usulsüzlüğe imza attığı belirlendi. 50 milyon TL’lik vurguna imza atan Belediye’nin, ihalede gösterdiği adreslerin de sahte olduğu ortaya çıktı.

22 Kasım 2020 12:19

31 Mart yerel seçimlerinde Menemen Belediye'nin koltuğunu CHP'li Tahir Şahin'den devralan Serdar Aksoy, iddiaya göre 18 aylık görev süresince birçok usulsüzlüğe imza attı. Menemen Belediyesi’nin 30 milyon liralık temizlik ihalesini verdiği şirketin beyan edilen adresi boş apartman dairesi çıktı. Bilgisayar alımı yapılan kişinin adresinde demir atölyesi, dezenfektan alınan şirketin adresinde ise pizzacı var.

Yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor

CHP'li Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy ve yardımcılarının da aralarında bulunduğu 26 kişinin zimmet, yolsuzluk ve usulsüzlük gibi suçlamalarla gözaltına alındığı soruşturmada yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Sabah’ta yer alan habere göre, Menemen Belediyesi'nin temizlik hizmetleri için araç kiralama ihalesini verdiği şirketin adresi boş apartman dairesi olduğu ortaya çıkarken, bilgisayar alımı yapılan kişinin adresinde demir atölyesi, dezenfektan alımının gerçekleştiği şirketin adresinde ise pizzacı ve dondurmacı bulunuyor.

18 ayda 50 milyonluk vurgun

İddiaya göre, Serdar Aksoy başkanlığı süresince 18 ayda 50 milyon liralık vurgun yaptı. Bu vurgunun en büyük kalemleri arasında yer alan çöp toplama ihalesi 45 aylığına 30 milyon 685 bin liraya Egesel Otomasyon Peyzaj İnşaat Temizlik Taahhüt Araç Kiralama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne verildi.

Adresler sahte çıktı

Şirketin EKAP'a (Elektronik Kamu Alımları Platformu) bildirdiği adreslerin sahte olduğu anlaşıldı. Karabağlar ilçesine bağlı Bahçelievler semtindeki adreste boş bir apartman dairesi bulunduğu ortaya çıktı. Binada böyle bir şirketin bulunmadığını söyleyen apartman yöneticisi Celal Uysal, "Ben böyle bir firma duymadım. Burası 55 yıllık bir bina. En azından bir zilde ya da apartman girişinde bir tabelası olurdu" dedi.

Bir diğer usulsüzlük ise Menemen Belediyesi'nin geçen yıl Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesinde kullanılmak üzere 295 bin liraya masa üstü ve dizüstü bilgisayar alımında tespit edildi. EKAP kayıtlarına göre, Yüksel Eliüşük isimli kişiden pazarlık usulü ile gerçekleştirilen alım için EKAP'a bildirilen adres sahte çıktı.

“Bu adreste 12 yıldır demirciyim”

Firmanın faaliyet gösterdiği belirtilen Karabağlar Yunus Emre Mahallesi 4026 Sokak'taki adreste demir atölyesi bulunuyor. O adreste 12 yıldır demircilik yaptığını belirten Yılmaz Kaya, "Ben bu adreste 12 yıldır demircilik yapıyorum. Alt katında mobilyacı üst katında ise benim demir atölyem var. Yıllardır buraya ne bilgisayarcı ne başka bir firma gelmedi" dedi.

 

Pizzacı ve dondurmacı çıktı

Ayrıca 3 milyon 800 bin liralık dezenfektan alımının yapıldığı şirketin Güzelbahçe Yalı Mahallesi 101 Sokak'taki adresi de sahte çıktı. Belirtilen adreste pizzacı ve dondurmacı olduğu öğrenildi. Yaşananlar, alımların paravan şirket üzerinden gerçekleştirildiği iddialarını güçlendirdi.

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.50 karakter kaldı
0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar