BIST1.333,37%7.9520
USD7.9391%0.13
EURO9,4830%0.34
ALTIN463,67%0.37
Akit HaberAktüelİslam'a hakaretten hakim karşısına çıkan Mehtap Balaban'ın savunması ortaya çıktı
Aktüel

İslam'a hakaretten hakim karşısına çıkan Mehtap Balaban'ın savunması ortaya çıktı

İslam dinine yönelik hakaret içeren paylaşımlarda bulunan tutuksuz sanık Mehtap Balaban, Bakırköy 39. Asliye Ceza Mahkemesi'nde avukatıyla beraber ilk duruşmaya katıldı. Hakim karşısına çıkan Balaban, "Kuran okumayı dahi biliyorum" diyerek kendini savunmaya çalıştı.

20 Kasım 2020 16:47

İslam dininin değerleri üzeriden dalga geçen Mehtap Balaban, "zincirleme şekilde halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçlarından hakim karşısında çıktı.

"Kuran okumayı dahi bliyorum"

Duruşmada savunma yapan sanık Balaban, Ben de Müslüman bir insanım. Yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. Kur'an okumayı dahi biliyorum. Benim inancıma göre silah ve Kur'an yan yana durmaz. Sadece askerlerin yemin törenlerinde silah ve Kur'an yan yana bulunur. Bunu kastederek militan kişileri hedef alarak böyle bir paylaşım yaptım. Bir baba ve kızın arkadan görüldüğü diğer paylaşımda kendi kızgınlığımı yazdım.

Bunun mizah olmadığı ve ülkemizin bir sorunu olduğunu dile getirdim. Son dönemlerde tarikat gibi oluşumlar ve küçük çocuklara yapılan istismarlar sebebiyle bu paylaşımları yaptım. Benim inancıma göre çocuklara, hayvanlara dokunulmaz. Kesinlikle dini değerleri aşağılama gibi bir kastım yoktu. Ne zaman kanalları açsak, bir çocuk istismarı veya cinayeti çıkıyor. İstismar suçlarını işleyen kişilerin çıkıp 'Müslüman'ım' demesini doğru bulmuyorum. Bu nedenle bu paylaşımları yaptım." diye konuştu. 

Beraat talep ettiler

Sanık Balaban'ın avukatı da kimsenin düşüncesinden dolayı cezalandırılamayacağını ifade edip, müvekkilinin yaptığı paylaşımlarda suç unsurunun bulunmadığını savunarak, beraat talebinde bulundu.

Duruşmada, Cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını okudu.

Duruşma ertelendi

Sanığın 9 Eylül'deki paylaşımlarının kamuoyunda infiale yol açabilecek tarzda, İslam dini ve mensuplarının alenen toplumdaki saygınlığını aşağılayacak şekilde olduğu belirtilen mütalaada, bu paylaşımlarla İslam dini ve mensuplarının itibarsızlaştırılmasının hedeflendiği, İslam dinine inananlar bakımından haklı bir öfke uyandırdığı anlatıldı.

Sanığın üzerine atılı suçta "fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması" unsurunun arandığı, "kamu barışı" kavramına verilen zararın somut biçimde ortada bulunduğu ifade edilen mütalaada, suçun zarar değil tehlike suçu olduğu, dolayısıyla kamu barışının bozulma ihtimalinin de suçun işlenmesi için yeterli görüldüğü kaydedildi.

Mütalaada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Avusturya kararına atıfta bulunularak, sanığın paylaşımlarının dış dünyada meydana getirdiği etki ve tepki gözetildiğinde, açık ve yakın tehlikenin ciddi bir şekilde ortaya çıktığı vurgulandı.

Savcılık mütalaasında, sanık Balaban'ın eylemine uyan "zincirleme şekilde halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 7 aydan 1 yıl 9 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Duruşma, esas hakkındaki savunmaların hazırlanması için ertelendi.

Yorum Yazın