2.Manşet

Down sendromlu gençler asker kınası yakıldı

Yüreğir Belediyesi, Adana’da yaşayan 30 Down Sendromlu gence asker kıyafetleri içinde özel bir kına gecesi düzenleyerek asker kınası yaktı. Ailelerinin katıldığı kına gecesinde engeli gençler davul zurna eşliğinde eğlenerek unutamayacakları bir gün yaşadı.

Yüreğir Belediyesi’nin geçtiğimiz ay hizmete açtığı Hayme Ana Kına Konağı’nda düzenlenen özel etkinlik için engelli gençler asker kıyafetleri giydi. Çocuklarını askeri kıyafet içinde ilk kez gören aileler duygusal anlar yaşadı.

Belediye ve ”Gönüllü Anneler” platformunun işbirliği ile düzenlenen etkinlikte davullu zurnalı asker kınası ve uğurlaması yapıldı.  Türküler ve ağıtlar eşliğinde ellerine kına yakılan gençler daha sonra, halay ve zeybek oynayarak gecede gönüllerince eğlendi.

Etkinlik davul zurna eşliğinde ”En büyük asker bizim asker” sloganlarıyla son buldu.

Engelli bir gencin eline kına yakan Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, ‘hepimiz birer engelli adayıyız, insan severse her şeyi başarabilir. Bu gençler bir gün de olsa asker olmak istediler. Bu güzel duyguyu yaşamak istediler. Çocuklarımıza asker kınası yaktık. Kına kültürümüzde mutluluktur, sevgidir, asker kınası vatana adanmışlıktır. Bu özel çocuklarımıza ve ailelerine bu duyguyu yaşatmak istedik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close