• İstanbul 34 8 °C
 • Ankara 6 3 °C
 • İzmir 35 9 °C
  • 18 Ocak 2018
  

  FETÖ'nün para kaynakları tefeci gibi para topluyor

  Hollanda'nın önde gelen gazetelerinden Volkskrant, FETÖ'nün, "sosyal ve duygusal baskı" oluşturarak bu ülkedeki militanlarından "himmet" adı altında milyonlarca euro topladığını yazdı.

  Gazete, 1,5 ile 20 yıl arasında değişen sürelerde FETÖ içinde bulunan ve bir kısmı 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası hareketle yollarını ayırmış 7 kişi ile konuştu.

  Aralarında iş adamı, mühendis, öğretim görevlisi, oto kiralama şirketi sahibi ve işsiz bir aşçının da bulunduğu eski FETÖ militanları, grubun çalışma şekli örgütlenme biçimini anlattı.

  Volkskrant'ın haberine göre FETÖ "piramit" şeklinde bir örgütlenmeye sahip. Piramidin altını sıradan sempatizanlar oluşturuyor. Bir üst kısmında para ve güce sahip kişiler bulunuyor. En üstte ise, "abiler" yer alıyor.

  "Abi" adı verilen sorumlular, ev toplantıları düzenliyor, "himmet" adı verilen bağış topluyor. Bu kişiler dernekleri, vakıfları yönetiyor. Bölge ya da sektör sorumluları yine "abilerden" seçiliyor.

  Medya, eğitim, finans, iş dünyası gibi her alandan sorumlu bir abi bulunuyor. En üstteki abi ise, Gülen ile doğrudan görüşebiliyor.

  Birbirlerini tanımadıklarını belirten eski FETÖ taraftarları, ev toplantılarında "yoksullara yardım" amacıyla milyonlarca euro para toplandığını, ancak bu paraların çok az bir bölümünün gerçek amacı için kullanıldığını anlattı.

  FETÖ'nün , "himmet" toplamak için sosyal ve duygusal baskı oluşturduğunu savunan eski militanlara göre, bir bölümü nakit olmak üzere çok ciddi paralar toplanıyor.

  Eski FETÖ militanları, Rotterdam'daki Akyazılı Vakfı'nda gerçekleşen toplantılarda bazen 1 milyon eurodan fazla para toplandığını söylediler.

  Garaj sahibi 33 yaşındaki Mustafa Acer, toplantılarda konuşmacıların katılımcıları "galeyana getirdiğini" belirterek, yaşadıklarını şöyle anlattı:

  "Ateşli konuşmalar sırasında bir an geliyor, birisi parmak kaldırıp 10 bin euro vereceğini söylüyor. Bir başkası 50, diğeri 60 bin diyor. O an, bir bisiklet mağazası sahibi bu kadar çok parayı nasıl ödeyecek diye düşündüm."

  Oto kiralama şirketi sahibi 35 yaşındaki Murat Eren ise, Gülen grubunun bağış yönteminin "tefecilik sistemine" benzediğini söyledi.

  Volkskrant'a konuşan bir öğretim üyesi de, Gülen grubunun "yazılmamış kuralları olan gizemli bir tarikat" olduğunu öne sürdü.

  Eski militanlardan bir bölümü FETÖ'den ayrıldıktan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı desteklemeye başlamış. Bir kısmı ise kararsız seçmen. Gazeteye konuşanlardan biri, "Gülen ve Erdoğan arasında iki kötüden birini seçmek zorunda kaldık" dedi.

  Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Son Eklenenler