• İstanbul 34 8 °C
 • Ankara 6 3 °C
 • İzmir 35 9 °C
  • 21 Ocak 2018
  

  Facebook üzerinden resim dosyasıyla yayılan virüs

  Bir araştırma firması, Facebook üzerinden resim yollayarak bilgisayarınıza nasıl zararlı yüklenebileceğini gösterdi.

  Benzer bir zararlının Facebook üzerinde yayıldığını geçtiğimiz günlerde duymuştuk. Check Point Software Technologies'in "ImageGate" olarak adlandırdığı zararlı ise kötü niyetli kodları bir resim dosyasına entegre etmeyi başarıyor. Ardından bu dosyayı direkt olarak Facebook'a yüklüyor. Araştırmacılardan Roman Ziakin ve Dikla Barda'ya göre "saldırganlar, kurbanlarını resim dosyasını indirmeye zorlamak için sosyal medya altyapısındaki yanlış yapılandırmadan faydalanıyorlar."

  Araştırmacılar, zararlının nasıl çalıştığını göstermek için masum görünen bir JPG dosyasını Facebook Messenger üzerinden gönderdiler. Gönderilen ek dosyaya tıklandığında Windows'un "kaydet" penceresi ekrana geliyor ve bir .hta dosyasını kaydetmeniz isteniyor.

  İnen dosyaya çift tıkladığınızda ransomware yazılımı Locky etkin hale geliyor ve kurbanın bilgisayarındaki dosyaları şifreliyor. Bu noktada bilgisayarı zararlıdan kurtarmak için ödemede bulunmanız gerekiyor. Zararlının talep ettiği miktar değişebiliyor.

  Araştırmacılar, saldırganların Facebook gibi sitelere yoğunlaşmasının artık şaşırtıcı olmadığını, bu sitelerin genellikle "beyaz listede" bulunan güvenilen siteler olduğunu ve bu yüzden saldırganların kötü niyetli etkinlikler için sürekli olarak bu sitelerde yeni teknikler aradıklarını söylüyor.

  Bu tür zararlıları da göz önünde bulundurursak, güvende kalmak için tanıdığınız kişilerden gelen dosyalar dahil, internetteki herhangi bir şeye tıklarken dikkat etmekte fayda olacağını tekrar hatırlamamız gerekiyor.

  Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.