• İstanbul 34 8 °C
 • Ankara 6 3 °C
 • İzmir 35 9 °C
  • 19 Şubat 2018
  

  Etiyopya'da darbe hazırlığı

  Etiyopya'da 2015'in kasım ayından beri gösteriler devam ediyor ve ülke için geri dönülemez bir kargaşa dönemi başlamış durumda

   

  Etiyopya'da yaşananların hem etnik hem siyasi hem de küresel boyutları var.

   

  Etiyopya, ABD'nin Afrika boynuzunda en fazla destek verdiği ülke. ABD, Etiyopya'yı yanında tutarak Sudan, Eritre ve Somali devletlerindeki mevcut gidişata yön veriyor

   

  ABD BÖLGEDE AĞIRLIĞINI YİTİRİYOR

  Ancak ülke yönetimi, ABD'nin Etiyopya'ya bu kadar ilgi duymasından rahatsız olarak Çin’le yakınlaşma süreci başlattı.

   

  İşte tüm olaylar bundan sonra başladı. ABD Etiyopya nüfusunun yarısını oluşturan Oromia’lıları kışkırtarak, ülkeyi iç savaşa çekmek için harekete geçti.

   

  ÇİN, ETİYOPYA’YE YERLEŞİYOR

  Çin'in Etiyopya'da 500'den fazla büyük ölçekli fabrikası bulunmakta. Tren ve karayollarını Çinliler yapıyor. Çinlilerin yaptığı Cibuti ile Addis Ababa tren yolu bu hafta açılacak. İlk Etiyopya otomobili Çin'in desteği ile faaliyete geçiyor.

   

  Etiyopya teröre karşı savaşta ABD'nin bölgedeki en önemli destekçisiydi. Artık Etiyopya Çin'den aldığı cesaretle, daha bağımsız politikalar geliştirme hevesinde.

   

  ABD İÇ SAVAŞI KÖRÜKLEYECEK

  ABD'nin Etiyopya'daki olaylara dikkat çekmesi 2013'den sonra başladı.

   

  Artık ekseninden kaymaya başladığını gören ABD, medyanın gücü sayesinde Etiyopya'da yaşananları dünya gündemine getirecek.

   

  ABD'nin henüz Oromia’lılara yönelik fiili bir desteği görülmemekte, fakat silah desteği verirse kısa sürede Etiyopya bir 'iç savaşa' sürüklenebilir.

   

  ABD DARBE YAPABİLİR

  İnsan hakları kuruluşları ve Birleşmiş Milletlere bağlı kuruluşlar şimdiden Etiyopya'yı insan hakları konusunda uyarmaya başladı. Etiyopya'daki durum kötüye gitmeye başlarsa, batı darbe seçeneklerini de düşünebilir.

   

  Etiyopya'da devlet geleneği çok güçlü olmasına rağmen, batıda bu işlerde epey tecrübe kazanmış aktörlerin bulunduğunun da bilinmesi gerekiyor.  

  Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Son Eklenenler