• İstanbul 34 8 °C
 • Ankara 6 3 °C
 • İzmir 35 9 °C
  • 18 Ocak 2018
  

  Alçaklardan algı operasyonu

  Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı'nın hazırladığı 52 sayfalık FETÖ raporu, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yürütülen soruşturmalarda önemli bir belge oldu. Hazırlanan tüm iddianamelerde yer alan bu raporda, örgütün, medya üzerinden algı operasyonu yaptığı vurgulandı.

  DİZİ, FİLM VE SOSYAL MEDYA ARAÇLARINI KULLANMIŞLAR
  Örgüt içerisinde faaliyet gösteren bazı kişiler, örgütün amaçları doğrultusunda, yazdıkları kitaplar ve köşe yazılarıyla algı oluşturdu. Vatan hainleri, siyasi, hukuki, ekonomik ve güncel konularda örgütün istedikleri şekilde kamuoyunu yönlendirmek için çalışmışlar. İşte bu detaylar hazırlanan hazırlanan iddianamede ortaya çıktı.

  Raporda örgütün, tabanına ve sempatizanlarına şifreli mesajlar gönderdiği, bunun için de dizi, film ve sosyal medya araçlarını kullandığı iddia edildi. En ilginç yöntemlerinden biri de örgüt tarafından yöneltilip yönlendirilen televizyon kanallarında oynayan dizilerde verilen şifreler oldu.

  Dizilerde, gerçek hayattaki kişi ve olayların isimlerini çağrıştıran karakterlerle bu mesajların verildiği öne sürüldü.

  Yine rapora göre, dizilerde KCK için CCK, Ergenekon için Erkan Kondu, Gezi Eylemleri için 'Gezinti' ve Akit Gazetesi yazarları içinde kararuhlu yazarlar denilerek örgüt tabanına mesajlar verildiği iddia edildi. Örgütün, bu tür dizilerde, düzenlenecek KCK veya Ergenekon operasyonlarını önceden şifreli verdiği de raporda yer aldı.

  Raporda, örgütün, sosyal paylaşım sitelerinde “haramzadeler, başçalan, fuatavni ve yıldızkulis” adıyla başlayan sahte hesaplarına da dikkat çekildi. Özellikle “fuatavni” hesabından yapılan paylaşımların, örgüte yakın basınyayın kuruluşları ve internet sitelerince haberleştirilerek geniş kitlelere ulaştırıldığı belirtildi.

  Dikkat: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.